Skip to content

YetiSwap (YTS) Nedir?

  YetiSwap, Avalanche üzerinde çalışan bir merkeziyetsiz borsadır. Uniswap ile aynı otomatik piyasa yapıcısı (AMM) kullanan bir platformdur. YetiSwap’ın Avalanche üzerinde kurulu olmasından kaynaklı olarak kullanıcılar işlemlerini saniyeler içerisinde ve çok düşük transfer ücretleri ile gerçekleştirmektedir. YetiSwap’ta kullanıcıların token takas edebilmelerinin yanında NFT alıp satabilmektedirler. NFT pazarında kullanıcı dostu arayüzü ile birlikte kolay ve gelişmiş denyim sunmaktadır. Kullanıcılar NFT’leri sadece YTS ve AVAX üzerinden satabilmektedirler. Kullanıcılar bir NFT sattığında sistem üzerinden YTS ie yaptığında %2 oranındai AVAX ile yaptığında %3 komisyonun uygulanmaktadır. NFT pazarında YetiSwap üzerinden bir NFT oluşturulduğu zaman kullanıcı loyalty (sadakat) oranını %0 ile %15 arasında belirlememe hakkına sahip olur.

  Kullanıcılar YetiSwap üzerinden likitide sağladıkları havuzları yine site üzerinden farming havuzlarına bağlayarak yüksek getiri oranlarından YTS token kazanabilmektedirler. Farming kısmında şuan AVAX-YTS havuzu için yıllık %250 oranında bir getiri fırsatı var.

  Ayrıca YetiSwap üzerinden kullanıcılar YTS tokenlarını stake kısmından yatırarak farklı tokenlardan kazanç sağlayabilmektedirler. Şuan site üzerinde YTS yatırarak yıllık %12 oranında SISTA token kazanabilirsiniz.

  YTS Token

  YTS token ise YetiSwap protokolünün yönetim tokenıdır. YetiSwap üzerinden yukarıda bahsettiğim şekilde yatırımlarınızı yaparak YTS kazanabilirsiniz. YTS token çok yüksek oranda komünite dağılımına sahip bir yapıya sahiptir. Tokenların ilk %90’lık kısmına karşılık gelen 500 milyon token, başlangıçta likidite madenciliğini finanse etmek için kullanılacakları topluluk hazinesinde durmaktadır. Tokenların %5’lik kısmına denk gelen 28 milyon token, topluluk airdrop’una ayrılmıştır ve tokenların %5’i, 28 milyon token ise geliştirci fonu olarak ayrılmıştır.

  Şu an üzerinde 3,2 milyon dolar kitli olan platformun yerel tokenı olan YTS ise; toplam 556 milyon coin arzına sahip ve dolaşımda 53,4 milyon adet coin vardır. Şu an ki birim başına fiyatı olan 0,10 USD ile toplam 5,4 milyon USD piyasa büyüklüğü ile 3552. sırada bulunmaktadır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *