Skip to content

Yatırımlarınıza Birde Bu Göz İle Bakın

  Herkese merhaba, bu yazımda sizlere yatırımın temel felsefesi ve doğru hisse seçiminin önemi ve bir yatırımın enflasyon karşısındaki değerinden bahsedeceğim.
  İlk olarak yatırım yapmak demek elinizde bulunan değerin üzerine yeni bir değer ekleme işidir. Bunun için elinizde bulunan varlıkları orta ve uzun vadede size değer kazandırabilecek enstrümanlar yatırmalısınız. Ancak bu şekilde uzun vadede ayakta kalabilirsiniz. Bu sebepten ötürü uzun vadede bir değere yatırım yapan ile günlük işlem yapan arasında kazananın değer yatırımcısı olma ihtimali daha yüksektir. Bu süreçte doğru hisse seçimi büyük önem kazanmakta. Doğru hisse senetlerini ise araştırarak ve onun hakkında yazılmış raporları okuyarak öğrenebiliriz. Kısaca bir finansal okuryazar olma yolunda atacağınız adımlar ile yatırımlarınızı meyvesini toplayabileceğiniz ağaçlara dönüştürebilirsiniz. Örnek vermek gerekir ise Ocak 2017 tarihinden itibaren şuana kadar olan süre zarfı içinde BİST100 getirisi %65 seviyesinde iken, aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere HEKTS hissesinin temettü ödemeleri hariç getirisi yaklaşık %1000 seviyesindedir.2017 Ocak ayında BİST100’den oluşan 100 TL’lik bir portföy yaptığınız zaman size 65 TL getiri sağlarken, HEKTS’a portföyünüzde yüzde 30 ağırlık verseydiniz portföyde 3 yılda 270 TL getiri elde etmiş olurdunuz.

  Yani doğru hisse seçimi sizi bir kaç kademe üst seviyeye taşıyabilir. Doğru ve ucuz hisseleri seçtik şimdi sıra oluşan porföyün getisirisini enflasyon ile birlikte hesaplamakta. Ben bu bölüme biraz daha önem veriyorum çünkü bir yatırımda en önemli faktörler biri getirilerinizin paranın maliyeti altında ezilmiş olmaması. Eğer Türkiye gibi yıllık enflasyonu yüksek olan ülkelerde yaşıyorsanız, yatırımlarınızın getirilerine paranın maliyetini eklemeyi unutmayın. Örnek vermek gerekirse daha önceki yazım olan “Temettü emekliliği nedir?” de bahsettiğim üzere yılda 6000 tl birikim yapan ve bunu hisse senetlerinde değerlendiren bir insan için ortalama brüt getirisini %15, yıllık enflasyon oaranını ise %10 olarak almış ve 25 yıllık bir birikim sonucunda parasının bugün ki karşılığı olarak yaklaşık 370 bin TL olarak bulmuştuk. Birikimlerinizin size geri dönüşlerinizi ya da size olan anlık getirilerini hesaplarken yıllık enflasyon hesabını yapmamız gerekmektetir. Aksi takdirde paranızın gerçekte alım gücünüzü ne kadar arttırdığını tam olarak bilemezsiniz.
  Sonuç olarak, oluşturacağınız portföyde doğru hisse seçimleri ile yıllık olarak enflasyonun çok üzerinde getirilere sahip olabilirsiniz. Yatırımlarnızı büyümekte olan bir ağaç gibi düşünebilir ve ilk meyvelerini vermeye başladığı zaman size geri dönüşleri birer kar topu etkisi ile katlanarak artmaya devam edecektir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *