Press "Enter" to skip to content

VESBE 2021 Birinci Çeyrek Bilanço Analizi

VESBE yılın ilk çeyreğinde 331 milyon TL net kar açıkladı ve bu rakam geçen yılın aynı çeyreğine göre %130 artış gösterdi. Favök ise geçen yılın aynı çeyreğine göre %104 oranında artarak 488 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Bu artışta cirodaki büyüme ve geçen yılın aybı dönemine göre marjlardaki iyileşme etkili olmuş gözüküyor. Şirketin son rakamlarına göre çarpanları ise şu şekilde oluştu;

Satışlar adet bazında güçlü olurken, satış gelirleri %86 artışla 2.969 milyon TL olurken bunun en önemli nedeni yurtiçinden gelen güçlü talep oldu.Şirketin kapatise kullanım oranı %88 olurken yurtiçi satışlar ve yurt içi satışlar önemli ölçüde artış gösterdi. Şirketin yurtdışı satışları %82 artış gösterirken, yurtiçi satışları %103 artış gösterdi. Yurtdışı gelirlerinin büyük çoğunluğu euro bazında gerçekleşti.

Marjlarda ise bir önceki çeyreğe göre ciddi anlamda azalış söz konusu iken geçen yılın aynı dönemine göre ise artış söz konusu.

Genel olarak EUR/USD ve EUR/TL’deki yükseliş TL bazında yine güçlü bilançolar gelmesini sağlayacaktır. Bu senaryolarda şirketin gelecek dönemler içerisnde de güçlü bilançolar getirmesi beklenebilir. Cari oran 1,26 kısa vadeli borç döndürmede herhangi bir sıkıntı mevcut değil. Aynı zamanda net borç / Favök ise 0,7 gibi çok düşük bir seviyede.

Şirket bu yıl mayıs, haziran ve temmuz tarihlerinde 3 taksit şeklinde toplam pay başı net 3,57 TL temettü dağıtacak. Temettü verimi ise şuanki fiyatı ile %7,8 olarak gerçekleşiyor. Şirketin temettü  geçmişine bakınca tam bir temmetü şirketi olduğunu ve 2012 ve 2013 yılları hariç sürekli temettü ödemesi gerçekleştirdi.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *