Skip to content

Solana (SOL) Nedir?

    Solana (SOL) DeFi ekosisteminde çözümleri kolaylaştırmak adına Blockchain teknolojisinin iznine tabi olmayan yapısı olan açık kaynak kodlu bir projedir. Solana (SOL) altyapı çalışmaları 2017 yılında başlayıp 2020 yılında İşviçre merkezli Solana Foundation tarafından resmi olarak piyasaya sürülmüştür. Blockchain altyapısı üzerine inşa edilen Proof-of-Stake, PoS konsensus algoritmasıyla birleştirilmiş Proof-of-History, PoH algoritması tercih edilerek ölçeklenebilirliğin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Solana Foundation tarafından yapılan değerlendirmeye göre projenin ana amacının merkeziyetsiz finans alanını daha büyük ölçekte erişilebilir kılmaktır. Solana (SOL) diğer coinlerden en önemli yeniliği kurucularından Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilen Proof-of-History, PoH algoritmasıdır.

    İşlem süresi anlamında diğer projeler ile karşılaştırıldığı zaman oldukça kısa işlem süresine sahip olan Solana son zamanlarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Solana (SOL) kullanıcılarına sunduğu özelliklerden biri de beklenmedik anda artan ücret ya da umulmadık anda çıkacak bir verginin bulunmaması. Protokol, ölçeklenebilirlik ve hızlı işlem garanti ederken, düşük işlem maliyetlerine sahip şekilde tasarlandı.

    Solana toplam 502,8 milyon coin arzına sahip ve dolaşımda 290,8 milyon adet coin vardır. Şu an ki birim başına fiyatı olan 93 USD ile toplam 27 milyar USD piyasa büyüklüğü ile 9. sırada bulunmaktadır.

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *