Skip to content

Serum (SRM) Nedir?

  Serum en basit anlatım ile Solana ağı üzerinde yer alan merkeziyetsiz bir borsadır. Serum tamamen zincir üzerinde limit emir defteri ve eşleştirme motoru tarafından organize edilen yüksek hıza ve düşük işlem ücretlerine sahip bir DEX’tir. SRM ise bu platformun yönetim tokenı olup sahiplerine işlem ücretlerinde indirim ve oy hakkı tanır. Serum açık kaynak kodlu bir proje olup FTX, Alameda Araştırma ve Solana Vakfı tarafından oluşan konsorsiyum tarafından oluşturulmuştur. Şu an da ise geliştirmeler Serum vakfı tarafından yapılmaktadır.

  Serum’u özel yapan en önemli yeniliği zincir üzerine emir yazıp yazıp bunların eşleştirilebiliyor olmasıdır. Kullanıcılar, alım satımlarının fiyatını, miktarını ve yönünü seçme yeteneği sayesinde bu değişim modelinden yararlanır.

  SRM Projesinin Diğer Projelerden Temel Farkları Şöyledir;

  • Birçok DeFi projesi özünde merkezi olan bir oracle sistemi kullanıyor. Ancak SRM Coin de ise hiçbir aşamasında herhangi bir merkezi bir durum söz konusu değil.
  • Serum coin, çapraz zincir desteği ve ağına sahip.
  • SRM Coin Proje, her zaman bir dolar değerine sahip olup aynı zamanda kapatılabilecek bir banka şahıs hesabından bağımsız bir stablecoin’ e sahip.
  • Merkezi borsalarda olduğu gibi profesyonel bir emir defteri sistemi bulunuyor.
  • SRM Platformu ile işlemlerinizi hem çok ucuz hem de çok daha hızlı gerçekleştirilebiliyor.

  Serum toplam 10 milyar coin arzına sahip ve dolaşımda 161 milyon adet coin vardır. Şu an ki birim başına fiyatı olan 13,32 USD ile toplam 665 milyon USD piyasa büyüklüğü ile 114. sırada bulunmaktadır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *