Skip to content

Opsiyon Nedir?

  Opsiyon en genel tanımı ile alıcıya bir ürünü belirli bir tarihte belirli bir fiyattan alım satım hakkı veren kontratlardır. Bu hak belirli bir prim karşılığında opsiyonu satın alan kişiye verilir ancak satın alma durumu alıcının isteğine bağlıdır. Yani alıcı malı vade sonunda almak zorunda değildir. Opsiyonu satan ise alıcının talebi üzerine ürünü satmaya zorunludur. Bu bakımdan opsiyon alan taraf için bir haktır, zorunluluk değildir. Opsiyonlar şartları ve kuralları katı bir şekilde belirlenmiş bir kontrattır.

  Opsiyonlar piyasalarında alıcıya göre 2 tür opsiyon vardır;

  • Alım Opsiyonu (Call)

                  Alıcısına belirli bir malı belirli bir tarihte ve fiyattan alma hakkı veren opsiyon sözleşmeleridir.  

  • Satım Opsiyonu (Put)

                  Alıcısına belirli bir malı belirli bir tarihte ve fiyattan satma hakkı veren opsiyon sözleşmeleridir.

  Organize piyasalarda opsiyonu alan kişi prim ödemek dışında başka bir sorumluluğu yoktur ancak opsiyonu satan kişi vade sonunda alıcının talebi üzerine ürünü satmak zorundadır. Opsiyon primi ise alıcının opsiyonu almak için satıcıya ödediği ücrete denir. Satıcının talep ettiği fiyat olup işlem anında tahsil edilir ve alıcı opsiyonu kullanmadığı takdirde alıcıya iade edilmemektedir.

   Piyasada 2 tip opsiyon işlem görmektedir, bunlar;

  • Avrupa Tipi Opsiyonlar: Opsiyonu alan tarafın opsiyona konu olan malın alım ya da satım hakkını vade sonunda kullanmasını sağlayan opsiyonlardır.
  • Amerikan Tipi Opsiyonlar: Bu tip opsiyonlarda ise uzun pozisyon sahibi taraf hakkını vade tarihine kadar olan zaman diliminde istediği zaman kullanabilir.

  1 thought on “Opsiyon Nedir?”

  1. Pingback: Türev Ürünler Nedir ve Nasıl işlem yapılır? – FİNANS ATLASI

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *