Skip to content

NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

  NFT Nedir?

  NFT’ler blok zincirler üzerinde oluşturulan belirli standart sahibi kripto varlıklardır. Türkçe olarak bölünemez ya da değiştirilemez token olan NFT’ler fotoğraf, video, ses ve diğer dijital dosya türleri gibi elemanları temsil etmek için kullanılabilir. Normal finans dünyasında ya da kripto para ekosisteminde varlıkları başka bir para ile alıp satabilir ya da takas edebilirsiniz. Mesela her bitcoin şu an 45,700 $ değere sahipken, NFT’ler koleksiyonel yapıya sahiptir ve her birinin değeri birbirinden farklıdır. En popüler NFT ağı ise Etherum ağıdır ve NFT’ler için ERC-721 ve ERC-1155 standartlarına sahiptir.

  NFT Kullanım Alanları

  NFT’ler birçok kripto alanında kullanılmakta olup bunlardan bazıları şöyedir; DeFi, Ticari Hizmetler Blockchain Çözümleri, Sanat, Akıllı Sözleşme Platformu, Oyun Platformu, Governance, Yield Farming, İş Platformu. Bu alanlar çevresinde birçok kripto para üzerinde NFT projeleri mevcuttur. Bunlardan en çok meşhur olanı CryptoPunks’lardır. Ethereum blok zincirinde saklanan mülkiyet kanıtına sahip 10.000 benzersiz tahsil edilebilir karakterlerden oluşan CryptoPunks’lar için internet üzerinden LarvaLabs’ı ziyaret edebilirsiniz.

  CryptoPunks

  NFT Projeleri

  Kripto para dünyasında üzerinde NFT projeleri bulunan bazı token ve coinler şöyledir;

  SAND: Sandbox, kullanıcıların bir oyun şeklinde dijital varlıklar yaratmasına, inşa etmesine, satın almasına ve satmasına izin veren blok zinciri tabanlı bir sanal dünyadır.

  ENJIN: Enjin Blockchain tabanlı oyun ürünleri olan ve kullanıcıların web siteleri ve klanlar oluşturabilecekleri, sohbet edebilecekleri ve sanal eşya mağazalarına ev sahipliği yapabilecekleri bir sosyal oyun platformudur.

  Decentraland, Theta Network ve UniLayer ise yine üzerinde NFT projeleri olan kripto paralara örnek olarak gösterilebilir.

  NFT Alım-Satım Platformları

  Her dijital varlıkta olduğu gibi NFT’lerde bir maddi değere sahiptir ve bu her NFT için ayrıdır. NFT’lerin değeri içerdikleri içeriğe, üretilen sayıya ve kim tarafından üretildiğine göre değişiklik gösterebilir. Günümüzde NFT’leri alıp satmak için kullanılan en popüler NFT piyasaları şöyledir; Opensea, Rarible, SuperRare, AirNFT ve Enjin Marketplace.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *