Skip to content

Metaverse Nedir?

  Metaverse kavramı hayatımıza yakın zaman içersinde giren ve büyük değişimler yapacağı düşünülen bir kavramdır. Son zamanlarda teknoloji ve kripto para dünyasında en çok konuşulan kavram haline gelen Metaverse ve onun hayatımızda yapacak olduğu etkiyi göz ardı edemeyiz. Metaverse kavramı, AR/VR ugulamarından tutunda online oyunlara ve NFT dünyasına kadar geniş bir alan içerisinde dillendirilmeye başlandı.

  2018 yılında Metaverse konulu Ready Player One filminin yayınlanması ile birlikte ilk kez büyük bir kitleye ulaşan terim, 2021 yılında Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in ilk olarak Facebook’un bir metaverse şirketi olacağını açıklaması ve geçtiğimiz ay içerisinde Facebook’un çatı şirketinin Meta olarak değiştirilmesi ile birlikte gündemlerin bir numaralı konusu oldu ve olmaya devam ediyor.

  Metaverse kavramını en basit şekilde tanımlayacak olursak, sanal ve gerçekliğin eş zamanlı olarak deneyimlendiği yeni bir gerçeklik evreni diyebiliriz. Kullanıcılar metaverse evrenine erişmek için gerekli olan ekipmanlara sahip oldukları andan itibaren her an ve her yerden erişim sağlayabilirler. Bu içeriklere Arttırılmış Gerçeklik (AR) veya Sanal Gerçeklik (VR) araçları ile erişim sağlayabilirler. Bu iki evren ilerleyen zamanlarda fazlasıyla iç içe geçmiş olacakalrdır ki kullanıcılar her iki ortamda dijital avatarları ile eş zamanlı olarak var olabilecek, her iki tarafta da yaptıkları eylemler gerçek zamanlı olarak bir diğerini etkileyebilecek. Elbette bu teknoloji halen daha gelişim aşamasında olduğu için bu kavramlara ve yapılara tam anlamı ile sahip değiliz. Ancak bu sektöre dünyanın önde gelen firmalarının girmek için çalışma yürütmeleri ve projeler açıklamaları bu sektörün adını ilerleyen zaman içerisinde daha da fazla duyacağımız anlamına geliyor.

  Teknoloji firmalarının yeni gözdesi: Metaverse… - Teknolojiden Son Dakika Haberler – Sözcü
  Fortnite Travis Scott Konseri

  Bu anlamda yapılan en güçlü örnek Fortnite oyunu içerisinde düzenlenen Travis Scott konserine 12.3 milyon oyuncunun anlık olarak katılması idi. Bu da bize ve bir çok kişiye geleceğin sanal konser deneyimlerinin nasıl olacağına dair ilham verdi. Yine bu başlık altında metaverse evreninde avatarlarımızın giyeceği kıyafetten tutun saç rengine kadar herşeyin bizim kontrolünde olduğunu ve bu alanı doldurmak için sayısız giyim firmalarının bu konsept üzerine çalışmalar yürüttüğü bilinmektedir.

  Metaverse Coinleri

  Metaverse kavramının kripto varlık tarafındaki karşılığı ise yıkarıda bahsettiğimiz evren içerisindeki  araziler, binalar, avatarlar ve hatta isimlerin ticaretinin gerçekleştiği, genellikle kripto para birimi kullanılarak paylaşılan olgular olarak karşımıza çıkıyor. Sanal dünyalar içerisinde insanlar arkadaşları ile vakit geçirirken, evren içerisinde gezintiye çıkıp etkinliklere katılabilirler ve ticaret gerçekleştirebilirler. Bunlar ile etkileşime girerken bazen o ekosistemin yerel para birimine ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin bir metaverse evreni içerisinde bir ticaret geröekleştireceğiniz zaman değerin takası için bir ödeme aracına ihtiyacınız olacak. İşte bu noktada o evrenin yerel para birimi var ise o devreye girmektedir. Buna en güzel örnek Decentraland’dır. Bu sanal evren içerisinde arsa ve arsa üzerine bir çok materyal alımı yapmak için MANA kripto para birimine ihtiyaç duyabilirsiniz. Yine bu evren içerisinde sadece MANA değil Ethereum’da kabul edilmektedir. Decentraland’da kullanıcılar NFT’lerin ticaretini gerçekleştirebilir veya o NFT’leri sanal bir sergi ile birlikte sergileyebilirler veya bu evrende geröekleşen bir konser için diğer kullanıcılardan giriş için ücret talep edebilir. Ayrıca kullanıcılar, fiyatları son birkaç yılda hızla yükselen arazilerin ticaretini yaparak da para kazanabilmektedirlerç Decentraland (MANA) gibi bir metaverse evrenine sahip olan The Sandbox (SAND) projesi ise yine insanların evren içerisinden arsa almaktan başlayan temel işlemlerden tutun daha bir çok varlık ile etkileşime gireceğiniz bir sanal evren projesidir. Bu bahsettiğim her iki projede Ethereum üzerinde çalışan projelerdir. Bazı metaverse coinleri ise şöyledir;

  Coingecko Metaverse Kategorisi

  Metaverse Geleceği

  Metaverse kavramının geleceğine baktığımız zaman insanların yaşantılarının büyük bir kısmını bu evrenlere koplayadığı bir teknolojinin geliştirilmesinin ne kadar süreceği tamamen belirsiz. Ancak blockcahin tabanlı bir çok metaverse platformu AR ve VR teknolojisini geliştirmeye odaklanıyor. Ayrıca Facebook, Alphabet, Microsoft ve bir çok teknoloji firmasının bu alana büyüme beklentisiyle VR şirketlerine yatırım yaptığı biliniyor. Bunları üst üste koyduğumuz zaman metaverse kavramının hayatımıza yeni girdiğini düşünürsek adını ilerleyen zamanlarda daha sık duyacağımızı ve Metaverse kavramının çok uzak olmayan bir gelecekte bilim kurgu romanlarından çıkıp gündelik hayatımızın bir parçası olacaktır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *