Press "Enter" to skip to content

Kripto Para Nedir? Nasıl Çalışır?

İlk kripto para olan bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli bir kişi ya da kişiler tarafından ortaya çıkmıştır. Bitcoinden sonra zaman ile Etherum, Ripple ve Tether gibi kripto paralar çıkmış ve zaman içinde bu dijital varlıklar hızlı bir şekilde evirilerek klasik finans dünyasının yanında alternatif bir yatırım ve finans aracı olmuşlardır.

Kripto para temelde sadece sanal ortamda var olan çoğunlukla fiziki bir karşılığı bulunmayan dijital varlıklardır. Arkalarında klasik finans dünyasındaki gibi kayıp ya da çalıntı durumlarında size güvence verecek kurumlar yoktur. Kripto paralar bu özelliği ile sorumluluğu kullanıcıyla özdeşleştirmiş merkeziyetsiz sistemlerdir.

Peki bu merkeziyetiz sistem nasıl çalışır?

Bunu en çok bilinen dijital varlık bitcoinin transferi ile açıklayalım. Bitcoin transferi yapabilmek için ilk önce bir tane bitcoin cüzdanınız olmalı ve içinde göndermek istediğiniz kadar bitcoin olmalıdır. Daha sonra bitcoinlerinizi göndermek istediğiniz cüzdanın adresini alıcı kısmına ekleyip bitcoin adetini girdikten sonra gönder tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Bitcoin ağında oluşturduğunuz bu işlem bitcoin bloklarına kaydedilmeye başlanır ve bitcoin madenciliği yapan insanlar tarafından her blokta onaylanır. Bitcoin ağı için en az 2 blok onayından sonra bitcoin transferiniz gerçekleşmiş olur. Bloklar en basit anlatım ile bitcoin ağını bir kitap gibi düşünürsek, bloklar transferlerin kaydının herkes tarafından tutulduğu merkeziyetiz ağın kitap sayfaları gibi düşünebilirsiniz. Bu bloklar tamimiyle şeffaf olup herkes tarafından görülebilmektedir. Bütün transferleri Blockchain Explorer gibi siteler üzerinden takip edebilirsiniz.

Peki bir dijital varlığa niçin ihtiyaç duyarız?

Dijital varlıklar doğası gereği bütün sorumluluğu ve kontrolü kullanıcılara yüklediği için finans dünyasındaki bankaların rolünü üstelenmişlerdir. Kolayca ve hızlı bir şekilde para transferleri yapabileceğiniz, varlıklarınızın kontrolünün sadece sizin elinizde olduğu bir sistemdir. Örnek vermek gerekirse bankacılık sistemi üzerinden yurtdışına göndermek istediğiniz dolarınız normal şartlar altında en az 1 2 gün içerinde alıcıya ulaşırken kripto paralar ile bu işlemi aradaki bankaları ve prosedürleri ortadan kaldırılarak saniyeler içinde yapabilirsiniz.

One Comment

  1. […] bir şekilde arbitraj imkânı sağlamaktadır. (Kriptoparalar ile ilgili daha fazla bilgi için Kriptopara nedir? yazını […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.