Press "Enter" to skip to content

Kripto Para & Blockchain Gazetesi 9

Geçtiğimiz 10 – 16 Ocak haftasından kripto ve blockchain ile ilgili derlediğim haberlerden oluşan Kripto Para & Blockchain Gazetesi ile karşınızdayım.

Ne Oldu?

Bitcoin ağında herhangi bir madencilik havuzuna dahil olmadan, tek başına madencilik yapan ve Hash Rate’in sadece %0,000072’sine sahip olan bir madenci tek başına blok bularak 6,25 Bitcoin kazandı. Bu hafta bu olay 2 kez yaşandı.

Tesla CEO’su Elon Musk, artık Dogecoin ile Tesla ürünleri satın alınabileceğini açıkladı.

Binance, yeni Launchpad projesi League of Kingdoms (LOKA) duyurdu. 0,16 dolar sabit fiyattan satışa sunulacak proje toplam 4 milyon dolar değerinde token satacak. Launchpad hakkında hazırladığım detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Ethereum üzerinde harcadığınız ücreti gösteren fees.wtf airdrop yaptı.

USDT ihraççısı Tether firması, toplamda 160 milyon dolar tutan Ethereum blok zinciri üzerindeki 3 cüzdanı dondurdu.

Birinci katman çözümü olarak karşımıza çıkan Near Protokol, Three Arrows Capitals ve Andreessen Horowitz’den toplam 150 milyon dolarlık yatırım aldı.

Coinbase, türev işlemleri başlatmak üzere ABD merkezli türev platformu olan FairX’i satın aldı.

ABD’nin aralık ayındaki yıllık enflasyon değeri yüzde 7 olarak açıklandı. Böylelikle yıllık enflasyon değeri, Haziran 1982’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

DeFi Bülteni

Avalanche üzerinde faaliyet gösteren stabil kripto para borsası Platypus beta programının açıklanması ile platformda 10 milyon dolar kilit sınırı kaldırıldı. Bunun ile PTP token fiyatı 2 dolar seviyesinden 17 dolar seviyesine kadar yükseldi.  Üzerinde 710 milyon dolar kitli olan platformda yıllık ortalama boosted faiz oranı %212 seviyelerinde.

Oasis (Rose) üzerinde başarılı bir şekilde işlemlere başlayan YuzuSwap ilk 24 saatinde 100 milyon dolar toplam kitli değer düzeyine ulaştı. Platformun yerel tokenı ise anlık olarak 3 dolar seviyelerinden işlem görmekte.

NFT Bülteni

Cuma günü 0,25 ETH seviyesinden satışı gerçekleşen C-01 NFT projesi ilk işlemler ortalama 1,8 – 2 ETH arlığından gerçekleşti. Anlık olarak floor price 1 ETH seviyesinde.

Avalanche üzerinde oluşturulan Türkiye’nin en ünlü çizgi roman karakterlerinden olan Fırat’ın NFT koleksiyonun en düşük parçasının değeri 1.000 doları aştı.

18’den 22 yaşına kadar bilgisayar başında kendi fotoğrafını çekerek NFT haline getiren Endonezyalı 22 yaşındaki Ghozali Ghozalu oluşturduğu koleksiyonun toplam işlem hacmi 333 ETH oldu. Anlık olarak floor price 0,16 ETH seviyesinde.

ABD merkezli haber yayın organı Associated Press (AP) fotoğrafçılar için kendi NFT alım satım platformunu hayata geçireceklerini açıkladı.

DAO Bülteni

Avustralya ile Fiji arasında yer alan Vanuatu ülkesinde Satoshi Island Ltd’ye ait olan ve Satoshi Island ismine sahip özel ada üzerinde CityDAO benzeri bir merkeziyetsiz oluşum kurulması planlanmaktadır. Site üzerinden ücretsiz bir şekilde vatandaşlık NFT’si için başvurabilirsiniz.

Popüler DAO projesi CityDAO yaşanan küçük hackden girişiminden sonra CityDAO fonlarının güvende olduğunu açıkladı

Rakamlar İle Piyasa

Bu haftaya hareketli başlayan kripto paralar haftanın ilk işlem gününde sert satışlar ile karşılaştı. Haftanın geri kalanında toparlanma eğilimi içerisinde olan piyasada haftaya 41.800$ seviyesinden başlayan bitcoin, hafta içerinde 39.700$ seviyelerini görmesine rağmen haftayı 43.000$ seviyesinden, haftaya 3.150$ seviyesinden başlayan Ethereum ise haftayı 3.350$ seviyesinden kapatmaya hazırlanıyor. Bu hafta en büyük 100 coin arasında en çok yükselenlere baktığımızda ilk sırayı %56 yükseliş ile Oasis Network (ROSE) alırken, onu %55 ile Secret (SCRT) ve %43 ile Near izledi. En çok kaybettirenlerde ise %34,4 ise Olympus (OHM) başı çekerken, onu %12,6 ile Wonderland (TIME) ve %10,7 ile Loopring (LRC) izledi.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.