Press "Enter" to skip to content

Kripto Para & Blockchain Gazetesi 8

Geçtiğimiz 3 – 9 Ocak haftasından kripto ve blockchain ile ilgili derlediğim haberlerden oluşan Kripto Para & Blockchain Gazetesi ile karşınızdayım.

Bu haftanın ilk günü ve aynı zamanda Bitcoin geliştiricisi Satoshi Nakamoto’nun genesis bloğunu çıkarmasının 13. yıl dönümü olarak kutlandı. Yine aynı gün ünlü rap şarkıcı Eminem, Bored Ape Yacht Club koleksiyonundan yaklaşık 459,000$’a NFT satın aldı.

Hafta içerisinde Kazakistan’da yaşan gerginlik ile hükümetin internet altyapısının ve elektrik bağlantısının kesilmesinden sonra, Kazakistan’da Bitcoin madenciliği yapanların zorluk yaşamasına sebep oldu. Kazakistan Bitcoin madenciliğinde yüzde 18.4 gibi oldukça yüksek bir orana ev sahipliği yapmaktaydı. Yaşanan olaylar sonrası Bitcoin ağının genel hash oranında ciddi bir düşüş gerçekleşti.

Samsung yaptığı açıklamada Decentraland üzerinde sanal bir mağaza açtıklarını açıkladı. Açılan mağaza New York’ta 837 Washington sokağında bulunan mağazanın bir kopyası. Samsung yaptığı bir diğer açıklamada mağazada bulunan rozetleri toplayan insanlar arasından bazılarına özel ödüller vereceğini söyledi.

OpenSea 13 milyar dolar değerleme üzerinden 300 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin seri c fonlama turunu Coatue Management yönetti.

Cuma günü ise Avalanche üzerinde çıkan Avaxtars Game ve Roco Finance hack olayı ile sarsıldı. Avaxtars’ın yaptığı açıklamaya göre saldırgan 56 bin AVXT token çalarak bunları direkt olarak piyasada sattı. Bu satış ile hack öncesi yaklaşık 10 dolar seviyesinde bulunan fiyat 1 doların altına kadar sarkmıştı. Daha sonradan yapılan açıklama ve geri alımlar ile fiyatı 6 dolar seviyesine kadar yükseldi. Roco Finance tarafında ise staking sözleşmelerinde bulunan bir hatadan kaynaklı yaşana hack olayında toplam 136 bin ROCO token hacker tarafından ele geçirildi. Takım yaptığı açıklamada toplam 250 bin dolarlık geri alım programı açıkladı ve alınan tokenların yakılacağını belirtti. Hack sonrası 0.6 dolar seviyelerine kadar gerileyen token şuan 1.03 seviyesinde bulunuyor.

Her iki hack olayda da takımların yaptığı güven verici açıklamalar ve yatırımcıların fonlarının güvende olması önemli bir başlık olarak karşımıza çıktı.

Bu haftaya hareketli başlayan kripto paralar bütün hata boyunca negatif yön izledi. Haftanın ortasından çarşambadan itibaren derinleşen satışlar ile hafta geneline yayılan satış baskısı ile hareket eden kripto varlıklardan haftaya 47,200$ seviyesinden başlayan bitcoin, hafta içerinde 40,500$ seviyesini görmesine rağmen haftayı 42,200$ seviyesinden, haftaya 3,800 seviyesinden başlayan Ethereum ise haftayı 3,170 seviyesinden kapatmaya hazırlanıyor. Bu hafta en büyük 100 coin arasında en çok yükselenlere baktığımızda ilk sırayı %43 yükseliş ile Internet Computer (ICP) alırken, onu %37 ile Chanlink (LINK) ve %23 ile Osmosis (OSMO) izledi. En çok kaybettirenlerde ise %34,3 ise Spell Token (SPELL) başı çekerken onu %27 ile Kadena (KDA) ve %26 ile Gala (GALA) izledi.

Avaxtars resmi açıklaması için buraya tıklayınız.

Roco Finance resmi açıklaması için buraya tıklayınız.

Roco Finance olayı ile ilgili ekipten Tanay Ayıtmaz’ın teknik detaylara değindiği twitter floodunu okumak için buraya tıklayınız.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *