Press "Enter" to skip to content

Kripto Para & Blockchain Gazetesi 7

Geçtiğimiz 27 Aralık – 2 Ocak haftasından kripto ve blockchain ile ilgili derlediğim haberlerden oluşan Kripto Para & Blockchain Gazetesi ile karşınızdayım.

Bu haftanın ilk günü kripto para yasa tasarısı için Twitter’da artan farkındalık ile birlikte AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kripto para yasa tasarısı taslağının konuşmak üzere kripto para sektöründe önde gelen isimleri meclise çağırdı. Görüşme Çarşamba günü gerçekleşti.

Bu haftanın en çok ses getiren kripto olaylarından bazıları ise şöyle idi;

Yakın zaman içerisinde yollarda olması planan yerli otomobilimiz TOGG Ceo’su Mehmet Gürcan Karakaş yaptığı sunum esnasında TOGG için işlevsel bir kripto para geliştirilecek.

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sber, Coinbase ve Galaxy Dijital gibi şirketlerin performansını izlemek için blockchain borsa yatırım fonu (ETF) başlattığını duyurdu.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin fiyatının 6 milyon dolara kadar çıkacağını söyledikten bir hafta sonra şirket kaynaklarına 49.299 dolar ortalama ile 1914 Bitcoin BTC ekledi. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ayrıca tweetinde, ”29 Aralık 2021 itibarıyla toplam 3.75 milyar dolarlık satın alma fiyatı, ücretler ve masraflar da dahil olmak üzere Bitcoin başına yaklaşık 30.159 dolarlık ortalama bir maliyetle 124.391 adet Bitcoin’i elinde tuttu” diyerek devam etti.

İngiltere’li ünlü yıldız Ozzy Osbourne, CryptoBatz ismini verdikleri NFT projesini duyurdu. Toplam 9666 adetten oluşan NFT koleksiyonun yakın zamanda piyasaya çıkması beklenmetedir.

NFT ticaret hacimleri 2021 yılında 13 milyar dolar işlem hacmine ulaştı ve popülaritesini korumaya devam etti. OpenSea NFT hacminin yüzde 88’lik kısmını oluşturuken onu Nifty Gateway ve SuperRare platformları izledi.

Bu haftaya sakin başlayan kripto paralar dar bir bat arasında hareketlerine devam ettiler. Salı gününden itibaren küçükte olsa düşüş gösteren piyasada, haftaya 50.700$ seviyesinden başlayan bitcoin haftayı 47.300$ seviyesinden, haftaya 4.060$ seviyesinden başlayan Ethereum ise haftayı 3.830$ seviyesinden kapatmaya hazırlanıyor. Bu hafta en büyük 100 coin arasında en çok yükselenlere baktığımızda ilk sırayı %30,6 yükseliş ile Yearn Finance alırken, onu %15 ile Sushi ve %13 ile Osmosis izledi. En çok kaybettirenlerde ise %23 ise Kadena başı çekerken onu %15 ile Holo ve %14,6 ile Decentraland izledi.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.