Press "Enter" to skip to content

Kripto Para & Blockchain Gazetesi 6

Geçtiğimiz 20 – 26 Aralık haftasından kripto ve blockchain ile ilgili derlediğim haberlerden oluşan Kripto Para & Blockchain Gazetesi ile karşınızdayım.

Bu haftanın ilk günü Elon Musk, Web 3.0 için anlatılanlar gerçeklerden uzak ve şu anda bir pazarlama kelimesi gibi duruyor ifadelerini kullandı. Yine aynı gün Grim Finance’e yapılan saldırı sonucu toplam değeri 30 milyon dolar olan Fantom token çalındı. Bugünün son haberi ise Refik Anadol’un “Machine Hallucinations, Nature Dreams” koleksiyonundaki eseri Opensea platformunda 300 ETH’e alıcı buldu.

Bu haftanın en çok ses getiren kripto olaylarından bazıları ise şöyle idi;

Paraguay kripto para yasasının onayı için meclise gitmeye hazırlanıyor. Bunun yanı sıra daha önceden kripto paraları tanıyan El Salvador bu hafta 1 milyon $ değerinde 21 adet BTC daha aldığını açıkladı.

Michael Saylor, kişisel olarak yaklaşık 850 milyon dolar değerinde 17.000 Bitcoin’e sahip olduğunu açıkladı.

Merkeziyetsiz borsaların en büyüklerinden olan Uniswap Ethereum layer 2 çözümü olan Polygon ağını desteklemeye başladı. 18 Aralık tarihinde UNI token sahipleri tarafından yüzde 99 gibi büyük bir oy çokluğu ile teklif kabul edilmişti.

CurrencyCloud Twitter adresinden yaptığı açıklamaya göre, şirketin 925 milyon dolar karşılığında Visa tarafından alındığını açıkladı. Şirket bu yılın başında Ripple’ın bankalar için bir çözümü olan RippleNet’i kullanmaya başlamıştı.

Bu haftanın sonlarına doğru geldiğimizde yurtiçinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen açıklamaya göre kripto para düzenlemesinin hazır olduğu ve vakit kaybetmeden meclise gönderileceği söylendi. Sonrasında Twitter üzerinden bir sürü iddia dolaşırken bunlardan en önemli ve can olanı ise yurtiçi kripto borsalarından yurtdışı borsalara çekimin yasaklanacak olması söylemi idi. Ancak bu dediğim elbette sadece bir iddia, düzenlemenin yakın zamanda geçmesi ve içerinin netleşmesi ile bu iddiaların gerçekliğini hep beraber göreceğiz.

Bu haftaya sakin başlayan kripto paralar yön arayışına devam ettiler. Haftanın ortasından itibaren yükseliş gösteren piyasada görece olarak orta genişlikte bir hareket alanı içerisinde hareket eden kripto varlıklardan haftaya 46700$ seviyesinden başlayan bitcoin haftayı 50420 seviyesinden, haftaya 3950 seviyesinden başlayan Ethereum ise haftayı 4080 seviyesinden kapatmaya hazırlanıyor. Bu hafta en büyük 100 coin arasında en çok yükselenlere baktığımızda ilk sırayı %88 yükseliş ile Near Protocol alırken, onu %59 ile Fantom ve %41 ile Aave izledi. En çok kaybettirenlerde ise %6,9 ise Waves başı çekerken onu %2,5 ile OMI ve %0,6 ile Huobi Token izledi.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *