Press "Enter" to skip to content

Kripto Para & Blockchain Gazetesi 5

Geçtiğimiz 13 – 19 Aralık haftasından kripto ve blockchain ile ilgili derlediğim haberlerden oluşan Kripto Para & Blockchain Gazetesi ile karşınızdayım.

Bu haftanın ilk günü Paribu Türk lirasına endeksi stabil kripto para birimi olan TRYC’yi tanttı. Stoken firması altında yaratılan stabil kripto para Ethereum blok zinciri üzerinde çalışmaktadır. Yine haftanın ilk günü FTX tarafından 2 yeni listeme yapılacağı açıklandı. Avalanche üzerinde çalışan BENQI ve Nexo Finance.

Nike, sanal ayakkabı şirketi RTFKT’yi açıklanmayan bir meblağ karşılığında satın aldığını duyurdu. Nike’nin Başkanı ve CEO’su John Donahoe satın almayla ilgili, “Bu satın alma, Nike’nin dijital dönüşümünü hızlandıran, spor, yaratıcılık, oyun ve kültürün kesişim noktasında sporcular ile yaratıcılara hizmet etmemize olanak tanıyan bir başka adım. Planımız, RTFKT markasına yatırım yapmak, onların yenilikçi ve yaratıcı topluluğuna hizmet etmek ve Nike’nin dijital ayak izini ve yeteneklerini genişletmek.” açıklamasında bulundu.

Circle tarafından yapılan açıklaya göre stabil kripto para çözümü olan USDC Avalanche ağı üzerinde resmi olarak işlemlere başladı.

Elon Musk’un bu hafta içi yaptığı açıklamaya göre Tesla ürünlerinin Doge coin ile alınabileceği açıklandı.

Bu haftanın ülkeler anlamında en önemli haberi ise Barbados’un Decentraland üzerinde sanal elçilik açacağını açıklamış olması idi. Haberin detaylarını buradan ulaşabilirsiniz.

Apple (AAPL), önümüzdeki yıl içerisinde yeni bir artırılmış gerçeklik başlığı üretmeyi planlıyor. Apple önümüzdeki süreç içerisinde bu alana yöneleceğini açıklamış olması donanımsal anlamda bizi büyük yeniliklerin beklediğini gösteriyor.

Bu hafta içerisinde açıklanan Launchpad ve IDO’lara baktığımız zaman Avalaunch tarafından, dünyanın ilk GameFi 2.0 özelliğine sahip bir metaverse projesi Imperium Empires IDO programı açıklandı.

Bu haftaya sakin başlayan kripto paralar dengelenme çabası içerisinde yön arayışına devam ettiler. Kısıtlı bir hareket alanı içerisinde yüksek dalga boyu ile hareket eden kripto varlıklardan haftaya 50.000$ seviyesinden başlayan bitcoin haftayı 46.600 seviyesinden, haftaya 4130 seviyesinden başlayan Ethereum ise haftayı 3911 seviyesinden kapatmaya hazırlanıyor. Bu hafta en büyük 100 coin arasında en çok yükselenlere baktığımızda ilk sırayı %38 yükseliş ile Arweave alırken, onu %29 ile Spell Token ve %27 ile Harmony izledi. En çok kaybettirenlerde ise %24 ise BitTorrent başı çekerken onu %20 ile Near ve %20 ile Gala izledi.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *