Press "Enter" to skip to content

Kripto Para & Blockchain Gazetesi 4

Geçtiğimiz 6 – 12 Aralık haftasından kripto ve blockchain ile ilgili derlediğim haberlerden oluşan Kripto Para & Blockchain Gazetesi ile karşınızdayım.

Bu haftanın ilk günü, Binance Voxies (VOXEL) token’ı Launchpad programı üzerinden satışa sunacağını duyurdu. Binance Launchpad hakkında hazırladığım detaylı rehber buradan ulaşabilirsiniz. Yine aynı gün Vitalik Buterin Ethereum üzerindeki katman çözümleri ile ilgili Endgame ismli bir yol haritası paylaştı, buradan okuyabilirsiniz. Haftanın geri kalanındaki önemli haber başlıkları ise şöyleydi;

Microstrategy ortalama 57.477$’dan 1.434 adet bitcoin aldığını duyurdu. Bu ve geçen haftaki alım ile şirket 29.861$ ortalama ile toplamda 122.478 adet bitcoin tutmaktadır.

 Bu haftanın bir diğer önemli haber başlığı ise WhatsApp tarafından geldi. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre bazı kullanıcılara uygulama üzerinden USDP (Stablecoin) gönderme imkânı sunmaya başladı. Bu işlem için Novi cüzdanı kullanılıyor.

Avalaunche tarafında ise bu hafta 2 önemli haber geldi. Bunlardan ilki Ava Labs, Blockchain teknolojilerini geliştirmek amacıyla kurulan Smart Path programı kapsamında MasterCard ile ortaklığını duyurdu. Avalanche Bölgesel Girişim Sermayeleri programı kapsamında ülkemizin ilk blokchain girişim sermayesi olan Muhabbit Capital ile partnerlik açıkladı. Partnerlik kapsamında Muhabbit Capital; Avalanche Foundation adına belirlenen bir miktar fonu kullanarak, Avalanche foundation adına yatırım yapabilecek. Haberin detayına buradan ulaşabilirsiniz.

H&M metaverse projesi olan Ceek üzerinde sanal bir mağazası açtı. İçeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

Bu hafta içerisinde açıklanan Launchpad ve IDO’lara baktığımız zaman ilk olarak Binance tarafından Voxies Launchpad programı açıklandı. Daha sonradan Avalaunch tarafından merkeziyetsiz stabil kripto borsası olan Platypus IDO’su açıklandı. Yine bu hafta içerisinde RocoFinance tarafından Pollen DeFi ön satışı açıklandı.

Bu haftanın son günü ise yine bir borsa hacklenmesi haberi ile uyandık, AscendEX borsası tarafından yapılan açıklamaya göre 11 Aralık saat 22:00 UTC ‘de sıcak cüzdanlardan ERC-20, BSC ve Polygon ağında olan bir çok tokenın çalındığını açıkladı. Hackerların çaldıkları tokenları tuttuğu cüzdanı buradan inceleyebilirsiniz.

Bu haftaya geçtiğimiz hafta sonu yaşanan düşüşe göre sakin başlayan kripto paralar dengelenme çabası içerisinde yön arayışına devam ettiler. Bu haftaya 49.400$ seviyesinden başlayan bitcoin haftayı 49.000 seviyesinden, haftaya 4200 seviyesinden başlayan Ethereum ise haftayı 4020 kapatmaya hazırlanıyor. Bu hafta en büyük 100 coin arasında en çok yükselenlere baktığımızda ilk sırayı %37 yükseliş ile Near Protocol alırken, onu %26 ile BitTorrent ve %14 ile Huobi Token izledi. En çok kaybettirenlerde ise %23 ise Elrond başı çekerken onu %22 ile Kadena ve %21 ile Luna izledi.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.