Press "Enter" to skip to content

Kripto Para & Blockchain Gazetesi 3

Geçtiğimiz 29 Kasım – 5 Aralık haftasından kripto ve blockchain ile ilgili derlediğim haberlerden oluşan Kripto Para & Blockchain Gazetesi ile karşınızdayım.

Bu haftaya başlarken dünya genelinde Koronavirus yeni varyantı Omicron finansal piyasalarda etkili olmaya devam etti. Haftanın ilk gününde MicroStrategy, ortalama 59.187$’dan yaklaşık 414 milyon dolar değerinde 7002 Bitcoin satın aldığını açıkladı. Yine aynı gün 16 yıl boyunca Twitter kurucusu ve Ceo’su olarak görev yapan Jack Dorsey istifa ettiğini açıkladı.  Jack Dorsey’in kurucusu ve CEO’su olduğu ödeme şirketi Square, bugün perşembe günü adını Block olarak değiştirdiğini duyurdu.30 Aralık tarihinde ise “BDDK bankalara gönderdiği yazıda krediler ile edinilen kaynakların, kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanımının engellenmesi için bankalarca azami hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini belirtti. (BloombergHT)”

Bu haftanın en önemli metaverse gelişmesi Adidas tarafından geldi. Şirket Twitter hesabından yaptığı açıklama ile metaverse evrenine girdiğini resmen duyurdu. BoredApeYC, gmoneyNFT ve punkscomic gibi önemli projelerle iş birliği yaptığını duyuran Alman spor giyim markası, metaverse evrenine gireceğini resmen doğrulamış oldu. Bu hafta yine Binance Smart Chain tarafından yapılan açıklaya göre BNB yakma mekanizması BEP-95 devreye alınıyor. ABD Hazine Bakanı Jenet Yellen tarafından yapılan açıklamada stabil kripto paraların doğru regüle edilmesi durumunda ödemelerde kullanılabileceği ve katkıda bulanabileceği açıklandı. 1 Aralık tarihte ise Binance Launchpad projesi olan Santos listelemes gerçekleşti. Anlık olarak 36 dolar seviyesine kadar yükselen token 4,5 dolar seviyesine kadar geri çekildi. Bu hafta bir grup bilgisayar korsanı, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) protokolü BadgerDAO’yu hackleyerek 120,3 milyon dolarlık kripto para çaldı. Bir diğer hack haberi ise BitMart borsasından geldi. Borsa sıcak cüzdanındaki güvenlik açığı nedeniyle toplamda 150 milyon $ değerinde token kaybetti. Konu hakkında daha detaylı bilgi için Twitter’da Kumpir Mafyas’ın yazı dizisini okuyabilirsiniz.

Bu haftanın ilk yarısında daha stabil hareket eden kripto paralar, cuma günü başlayan düşüş hareketi özellikle bitcoin tarafında 20 saat içerisinde %26 oranına ulaşıp 42.000$ seviyesinin görülmesine sebep oldu. Piyasanın geri kalanı ise bitcoin ile sert düşüşler gösterdiler. Bu haftaya 57300$ seviyesinden başlayan bitcoin haftayı 49.300 seviyesinden, haftaya 4300 seviyesinden başlayan Ethereum ise haftayı 4200 seviyesinden kapatmaya hazırlanıyor. Bu hafta en büyük 100 coin arasında en çok yükselenlere baktığımızda ilk sırayı %66 yükseliş ile Terra alırken, onu %36 ile Polygon ve %18 ile Stacks izledi. En çok kaybettirenlerde ise %30 ise BAT başı çekerken onu %28 ile Ankr ve %27 ile Filecoin izledi.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *