Press "Enter" to skip to content

Kripto Para & Blockchain Gazetesi 2

Geçtiğimiz 22-28 Kasım haftasından kripto ve blockchain ile ilgili derleğimiz haberlerden oluşan Kripto Para & Blockchain Gazetesi ile karşınızdayım.

Bu haftaya başlarken bizi karşılayan haber El Salvador cephesinden geldi. El Salvador, 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvili ihraç edeceklerini ve aynı zamanda “Bitcoin City” olarak tanımladıkları bir şehir kurduklarını açıkladı. AVAX tarafında haftasonu ve pazartesi günü yaşanan yükselişin ardından ilk 10 coin arasına girdi. Bu haftanın geri kalanından önemli başlıklar ise şöyle sıralayabiliriz.

Vitalik Buterin ETH ağı üzerindeki toplam işlem maliyetini azaltmak için “calldata” fonksiyonunu önerdi. Buterin’in Ethereum Magicians forumu EIP-4488’deki gönderisinde, Katman 1 blok zincirlerinde yüksek işlem ücretleri için veri parçalamayı uygulamak ve dağıtmanın önemini vurguladı. Ethereum tarafındaki bir diğer gelişme ise EIP-1559 güncellemesinden bugüne kadar toplam yakılan ethereum sayısı 1 milyon adeti geçti.

Uniswap yönetim portalına yaklaşık bir hadta önce Polygon geliştiricileri tarafından sunulan, Uniswap’ın Polygon ağınıda desteklemesi %100’e yakın oy ile kabul edildi. Yakın zaman içerisinde Uniswap üzerinden çok daha ucuza işlemler yapabileceğiz.

Bu hafta genelinde adından sıkça söz ettiren kripto para kategorisi metaverse oldu. Hafta geneline baktığımızda SAND ve MANA’da hafta boyu süren hareketlilik kategorideki diğer tokenlara da yansıdı.

Bu hafta geneline baktığımızda Bitcoin ve Ethereum için satılıcı bir hafta oldu. Haftaya 58600 dolar seviyelerinden başlayan Bitcoin yüzde 7’lik düşüş ile 54250 seviyelerinde bulunmaktadır. Etherum ise 4260 seviyesinden başladığı haftayı yüzde 4,6’lık düşüş ile 4060 seviyesinden kapatmaya hazırlanıyor. Bu hafta içerisinde pozitif tarafa geçen majör kripto paralar 26 Kasım Cuma günü sert geri çekilme ile haftayı düşüş ile kapatmaya hazırlanıyor. İlk 100’deki coinlerde ise en çok yükselen ve düşenler şöyle;

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *