Press "Enter" to skip to content

Kripto Para & Blockchain Gazetesi 11

Geçtiğimiz 24 – 30 Ocak haftasından kripto ve blockchain ile ilgili derlediğim haberlerden oluşan Kripto Para & Blockchain Gazetesi ile karşınızdayım.

Ne Oldu?

Elon Musk attığı bir tweette McDonald’s’ın Dogecoin’i ödeme aracı olarak kabul etmesi halinde televizyonda Happy Meal menüsü yiyeceğini söyledi.

Yayınlanan bir rapora göre Kore Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi projesinin ilk aşamasını tamamladı.

JP Morgan, Uniswap kurucusu Hayden Adams’ın banka hesaplarını kapattı.

Hafta içerisinde Rusya Merkez Bankası kripto para alım satımını ve kripto para madenciliğini yasaklamayı önerdi ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu görüşü desteklemeyen açıklamada bulundu.

FTX Türk kullanıcılara özel Türk lirası ile işlem yapabileceğiniz FTX TR borsası kullanıcı kayıtlarına başladı.

IMF, El Salvador’u Bitcoin hakkında uyardı. IMF hazırladığı raporda şu ifadelere yer verdi “Kripto para biriminin resmi para birimi olarak benimsenmesi, finansal ve piyasa bütünlüğünü tehlikeye atıyor. Ayrıca tüketicinin korunması adına büyük riskler içeriyor. Bunlardan kaynaklı mali yükümlülükler ortaya çıkabilir ve bu alınmaması gereken büyük bir risktir”

Grayscale, inceleme listene içerisinde majör DeFi ve Metaverse projelerininde yer aldığı toplam 25 kripto para ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED, faiz oranını sabit bıraktı. Fed Başkanı Jerome Powell karar sonrası yapılan toplantıda şahin mesajlar verdi ve Mart ayında faiz artışının başlayabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Bu çok hassas bir konu” diyerek metaverse ile alakalı mutlaka bir çalıştay düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Etherscan, Ethereum Instant Messenger ismini verdikleri Blockscan chat sistemini başlattı şuan beta olarak yayınlanan sistem ile cüzdandan cüzdana mesaj gönderilebilecek.

Arizona, Bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanılması için yasa tasarısı sundu.

27 Ocak tarihinde Zachxbt, Daniele ile olan konuşmasını yayınladı ve 2019 yılında CEO’sunun esrarengiz bir şekilde ölümü ile 169 milyon dolar tutarında kripto varlığın kaybolmasına ile gündeme gelen Kanada merkezli QuadrigaCX borsasının kurucu ortaklarından Michael Patryn, hali hazırda Wonderland projesinde hazineden sorumlu @0xSifu olduğu ifade edildi. Bu haberin ardından MIM stabil koin fiyatında ciddi derecede değer kaybı yaşandı.

Eski adı Libra olan ve 2019 yılında Meta (Facebook) tarafından duyurulan kripto para projesi Diem’in sona erdiği ile alakalı haberler ortaya atıldı.

Yayımlanan son rapora göre Tesla’nın elinde 1,26 milyar dolarlık Bitcoin bulunmakta.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, metaverse alanında çok büyük potansiyel var, yatırımlarımızı bu yönde şekillendiriyoruz açıklamasını yaptı.

DeFi Bülteni

DeFi protokolü Qubit Finance’in zincirler arası köprüsü olan X-Bridge, kodlarındaki bir açık nedeniyle 80 milyon dolarlık istismara uğradı.

Curve Finance, MIM ve UST tarafında yaşanan haber akışlarının etkisi ile 28 Ocak Cuma günü 6 milyar dolarlık işlem hacmi ile kendi rekorunu kırdı.

Wonderland ve havuzlarında MIM token bulunduran projeler bu hafta zorluklar yaşandı. Curve ve Platypus gibi stabil kripto para borsalarında MIM’den kaynaklı havuz dengeleri bozuldu.

Platypus yaptığı açıklamada, platformdan MIM stabilkoinini delist ettiklerini duyurdu.

Sifu skandalından sonra @danielesesta yaptığı açıklamada Wonderland projesinin sona erdiğini söyledi.

NFT Bülteni

OpenSea’de bulunan bir açık yüzünden popüler bazı NFT koleksiyonlarından bazı NFT’ler bir grup kullanıcı tarafından değerinin çok altından satın alındı.

YouTube’un CEO’su Susan Wojcicki, yaptığı açıklamada video platformu için NFT çözümünü araştırdıklarını açıkladı.

Rick and Morty’nin yaratıcısı olarak bilinen Justin Roiland, kripto para yatırım şirketi Paradigm’den araştırmacılarla CRISP adında yeni bir NFT mekanizması üzerinde çalışmaya başladı.

Efsanevi The Beatles grubunun yıldızı John Lennon’un en büyük oğlu Julian Lennon, özel koleksiyonunda yer alan nadir müzik tarihi parçalarını NFT olarak satışa çıkartıyor.

Ünlü oyuncu Johnny Depp, arkadaşları ve kendi karakterlerinden oluşan bir NFT koleksyonu yapacaklarını açıkladı. NFT satışlarından elde edecekleri gelirin belli bir miktarını hayır kurumlarına bağışlayacaklarını söyledi.

Rakamlar ile Piyasa

Haftaya sert hareket ile başlayan kripto paralarda haftanın ilk günü hareketli geçti. Pazartesi 33.000$ seviyesinin altını gören Bitcoin günü 36.660$ seviyesinden kapattı. Haftanın geri kalanında toparlanma eğilimi içerisinde olan piyasada haftaya 36.200$ seviyesinden başlayan Bitcoin, haftayı 37.920$ seviyesinden, haftaya 2.539$ seviyesinden başlayan Ethereum ise haftayı 2.610$ seviyesinden kapatmaya hazırlanıyor. Bu hafta en büyük 100 coin arasında en çok yükselenlere baktığımızda ilk sırayı %42 yükseliş ile Loopring (LRC) alırken, onu %41,8 ile Synthetix Network Token (SNX) ve %34 ile Flow izledi. En çok kaybettirenlerde ise %21,6 ise Terra (LUNA) başı çekerken, onu %11,3 ile Kusama (KSM) ve %4,6 ile Osmosis (OSMO) izledi.

Piyasa metriklerine baktığımız zaman ise;

Kripto paraların toplam piyasa değeri bu hafta %7 oranında artarak 1.815 milyar dolar seviyesine yükseldi.

NFT platformlarının son 7 gün içerisinde ürettiği gelir;

Merkeziyetsiz finans uygulamalarının son 7 gün içerisinde ürettiği gelir;

Lending platformlarının son 7 gün içerisinde ürettiği gelir;

Token Terminal

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.