Press "Enter" to skip to content

Kripto Para & Blockchain Gazetesi 10

Geçtiğimiz 17 – 23 Ocak haftasından kripto ve blockchain ile ilgili derlediğim haberlerden oluşan Kripto Para & Blockchain Gazetesi ile karşınızdayım.

Ne Oldu?

Amerikan perakende devi Walmart metaverse dünyasına girmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz haftalarda 7 adet patent başvurus ile gündeme gelen şirket, kendi dijital para birimini ve NFT koleksiyonunu oluşturmak için hazırlıklara başladı.

Singapur, kripto para reklamlarından sonra Bitcoin ATM’lerinide yasaklamaya karar verdi.

Opensea kripto para geliştiricisi olan Dharma Labs’ı satın aldı.

Ethereum ağı üzerindeki USDC miktarı tarihte ilk kez USDT miktarını geride bıraktı.

Binance, yaklaşık 781 milyon dolar değerinde yaklaşık 1,6 milyon adet BNB coin yaktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son toplantısında (20 Ocak 2022) politika faizini serbest bıraktı.

El Salvador Devlet başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdikleri görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlediler.

Binance Türkiye, AK parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş ile bir görüşme gerçekleştirdi.

FED merakla beklenen merkez bankası dijital para birimleri raporunu yayınladı.

El Salvador 15 milyon dolar karşılığında toplam 410 adet bitcoin aldığını açıkladı.

Rusya Merkez Bankası kripto paraları yasaklanması gerektiğini söyledi.

Crypto.com borsasından güvenlik ihlali nedeniyle toplam değeri yaklaşık 33,8 milyon dolar olan kripto para çalındı.

Gemini hizmet alanını arttırmak ve kullanıcı sayısını arttırmak amacıyla Omniex’i satın aldı.

EIP-1559 Polygon Mainnet üzerinde aktif edildi. Bunun ile birlikte Polygon ağı üzerinde her blokta Ethereum zincirinde olduğu gibi yakım gerçekleşecek.

Zincirler arası yönlendirme platformu olan Multichain, kullanıcıların altı token için verdikleri onayları iptal etmelerini istedi. Güvenlik açığı nedeniyle birçok kullanıcı mağduriyet yaşıyor.

DeFi Bülteni

Bu hafta yaşanan düşüş ile birlikte DeFi’de kilitli varlık değeri 200 milyar dolar seviyesinin altını gördü.

1inch, Avalanche’ta 1inch Aggregation Protocol ve Gnosis Chain’de 1inch Limit Order Protocol’ü başlatma planlarını duyurdu.

OpenSwap yaptığı açıklamda Fantom ağınıda desteklediğini duyurdu.

NFT Bülteni

Ethereum ağındaki NFT’ler için popüler Pazar yerlerinden olan Opensea, aylık Ethereum işlem hacminde ocak ayı bitmeden 3,5 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı.

Twitter belirli koşulları sağlayan kullanıcılar için profil resimlerine NFT’lerini ekleyebileceklerini açıkladı.

Facebook çatı şirketi Meta, platformlarında kullanıcıların NFT’lerini sosyal medya profillerinde sergileyebilmelerine olanak tanıyan bir özellik üzerinde çalıştıdığı iddia edildi.

CryptoSlam’e göre Solana ağı üzerindeki NFT satış hacmi toplam 1 milyar dolar düzeyini aştı.

Coinbase, NFT alım satımı için Mastercard ile anlaştı. Bu yenilikle birlikte Coinbase müşterileri, NFT platformunda alışveriş yaparken herhangi bir token’a ihtiyaç duymayacak. Kullanıcılar kendi Mastercard veya banka kartları ile dilediğince alışveriş yapabilecekler.

Dünyaca ünlü sosyal medya platformu 9GAG ve ünlü futbolcu Neymar Bored Ape YC NFT’si satın aldı.

Adidas ve Prada birlikte NFT çıkaracaklarını duyurdu.

Rakamlar İle Piyasa

Bu haftaya hareketli başlayan kripto paralar haftanın ilk işlem gününden itibaren sert satışlar ile sert bir şekilde geri çekildi. Haftanın devamında satışların daha da derinleşmesi ile birlikte, haftaya 43.000$ seviyesinden başlayan Bitcoin, hafta içerinde 34.000$ seviyesine kadar geri çekildi. Satışların biraz azalması ile hız kesen piyasada Bitcoin haftayı 35.200$ seviyelerinden kapatmaya hazırlanıyor. Haftaya 3.340$ seviyesinden başlayan Ethereum tarafı ise sert kayıplar haftaiçi 2.300$ seviyesini gördü. Hafta genelinde Bitcoin’e oran ile daha kötü bir performans sergileyen Ethereum haftayı 2.340$ seviyesinden kapatmaa hazırlanıyor. Bu hafta en büyük 100 coin arasında en çok yükselenlere baktığımızda pozitif bir performans gösteren kripto para bulunmazken, en çok kaybettirenlerde ise %53,6 ile Pocket Network (POKT) başı çekerken, onu %44,4 ile Gala (GALA) ve %44,3 ile Curve DAO Token (CRV) izledi.

Piyasa metriklerine baktığımız zaman ise; kripto paraların toplam piyasa değeri %20 oranında azalarak 2.138 milyar dolar seviyesinden, 1.695 milyar dolar seviyesine kadar geriledi

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.