Press "Enter" to skip to content

Hepsiburada Neden Halka Arz Furyası Olan(!) Borsa İstanbul’da Değil de Nasdaq’da Listelendi?

Aslında bunun birden fazla nedeni var bunları sırasıyla konuşacak olursak, ilk olarak Borsa İstanbul’daki olası bir halka arza olan talep türü diyebiliriz. Eğer Hepsiburada BİST’de listelenmek için başvurmuş olsaydı, katılacak olan kitle şöyle olacaktı; bu halk arza katılayım tavan tavan gitsin satarımcılar olacaktı. Ayrıca dünyadaki büyük fonlardan marhum kalacaktı. Sadece Ayşe teyzenin 5.000 mevduatı ile 5.000 kredi kullanıp talep toplamaya katılmasına el açmış olacaklardı (!). Ancak Nasdaq listelemesi şirkete Fidelity, ABD emeklilik fonları, Abu Dhabi fonları gibi fonların kapısını araladı. Bu da şirketin daha sağlıklı fiyat oluşumuna ve gelişimi açısından olanak sağladı.

Gelelim bir diğer nedene; aslında bu neden diğerine göre çok daha basit “PARA EVİNE DÖNYOR”. Bu söz ile kastettiğim şudur. 3 aylık getirilere baktığımızda ABD hisse senetleri gelişmekte olan hisse senetlerinden yaklaşık 5 kat daha fazla değer kazandı. Bu da demek oluyor ki para anavatanı olan ABD’ye geri gidiyor. Bir tek bu da değil gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ülkeler rasyosuna baktığımızda tarihi dip seviyeleri görmüş oluyoruz. Yani bu sadece ABD özelinde olan bir hareket değil global olan bir hareket. Böyle bir ortamda hacimin yerlerde olduğu, bankacılık endeksinin tarihi iskonta oranlarında işlem gördüğü ve yabancı yatırımcı için yüksek seviyede kur riski içeren Borsa İstanbul’da mı halka arz yapılır yoksa dünyanın en büyük teknoloji endekslerinden olan Nasdaq’da mı? Sorunun cevabı gayet açık!

Bu sebeplerin dışında halka arz konusunda sorulması gereken önemli sorulardan bir tanesi Hepsiburada neden Borsa İstanbul’da halka arz edilmedi değil, şu şartlar altında neden bir şirket Borsa İstanbul’da halka arz yapsın diye sormamız lazım. Tarihi iskonto oranlarına sahip olduğumuz bu dönemde neden halka arz yapılır? Çünkü o şirketlerin gidecek başka yerleri yok. Yıl başından beri gelişmekte olan ülkeler endeksi yüzde 4 yukarda iken biz yüzde 22 aşağıdayız böyle bir durumda bırakın halka arzı, var olan yabancı yatırımcılar ülkeyi terk ederken bizim sormamız gereken soru Hepsiburada’da değil, biz neden şu an dünyada gerçekleşen muhteşem hisse rallisinden negatif ayrışıyoruz? İşte sormamız gereken soru budur!!!

Beni bu konuda aydınlatan Işık Ökte’ye teşekkürü borç bilirim. Yazının büyük çoğunluğu Işık Ökte’nin sözlerinden derlenmiştir.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *