Skip to content

Hektaş Şirket Kartı

  Hektaş (HEKTS) 1956 yılında beşeri ilaç üretimi ve pazarlanması için Adana’da kurulmuş günümüzde Tarım ve Veteriner İlaçları İmal, İthal ve Pazarlaması alanlarında faliyet gösteren bir şirkettir. Kuruluşundan 6 yıl sonra 1962’de İstanbul Cevizli’de ilk üretim tesislerini kurmuşlardır. 1963 yılında OYAK, Hektaş ortakları arasına girmiş ve 1981 yılında %53,8 hisse oranına ulaşarak en büyük ortak konumuna gelmiştir. Bu ortaklığın vesilesi ile 1981’de halka açılan şirket, 1986 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı. Yıllar içerisinde artan üretim kapasitesi sebebiyle Cevizli’deki fabrika yetersiz kalmış ve 1991 yılında Gebze Organize Sanayi sitesinde yapılan çok daha yüksek kapasiteye sahip tesise geçilmiştir. Yıllar içerisinde sektöründe büyüyerek önemli bir güç haline gelen Hektaş, 2005 yılında hayvan sağlığı ve 2017 yılında bitki besleme ve tohum bölümlerini kurmuştur. Bu gelişmeler ile ile birlikte şirket günümüzde satış faaliyetlerini 6 ilde bulunan müdürlükler tarafından sağlanmaktadır. Son zamanlarda “Akıllı Tarımın Öncüsü” sloganıyla yola çıkan Hektaş bitki koruma, besleme, tohum ve hayvan sağlığı alanlarında yeniliklere imza atmaya devam etmektedir.

  Hektaş Borsa İstanbul’da dünki kapanış fiyatı olan 13,11’e göre 11,2 milyar TL piyasa büyüklüğüne sahiptir. Şirketin toplam 860 milyon olan sermayesinin %58,82 oranına denk gelen kısmı olan 505,8 milyon adet hisse Oyak tarafına ait iken geriye kalan %41,18 oranındaki sermaye ise halka açık kısımdır. Şirketin fiili dolaşımdaki pay adeti ise 320,5 milyon ile %37,26 oranını oluşturmaktadır. Şirketin bağlı ortaklarına baktığımızda %99,78 ile Takimsan Tarım Kimya San. ve Tic. A.Ş., %100 oranı ile Ferbis Tarım Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi, Areo Tohumculuk Arge Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, Sunset Kimya Tarım Ürünleri Ve Aletleri İmalat Pazarlama Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi ve Arma İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş Hektaş tarafında bağlı ortaklardır.

  Son yayınlanan 2021 3 çeyrek raporuna göre Hektaş, 88,7 milyon TL net kar açıkladı. Yıllık bazda %100 artış kaydetti. Kardaki bu güçlü yükseliş satış gelirlerinin yüksek olmasından geldi. Bu dönemde FAVÖK yıllık %137 artış ile 176 milyon TL seviyesine yükseldi. Hektaş 3Ç21’de 526 milyon TL ile son on yılın en güçlü çeyreksel cirosuna ulaştı. Bu dönemde yurtdışı gelirleri %444 gibi bir artış ve yurt içi satışlar %141 artış gösterdi. Satışlardaki artış çoğunlukla bitki ve beslenme alından gerçekleşti. Hektaş 2021 yılı içerisinde büyük bir atılım ile sürekli geliştirdiği organomineral gübre üretimi %10 oranında artış ile 58 bin ton seviyesine ulaştı.

   Şirket Areo Tohumculuk ve Ferbis ile birlikte Ar-Ge geliştirmelerini daha da hızlandırmaktadır. Şirketin izlenilebilir gıda projesi ile Carrefoursa ile yaptığı iş birliği ve bu projede blockchain teknolojisini kullanacak olmasından dolayı, bu proje önemli bir başlık haline dönüşüyor. Hektaş Ar-Ge merkezinde Bitki Koruma, IoT, Yapay Zekâ, Güvenli Gıda, Tohum, Bitki Besleme, Hayvan Sağlığı ve Halk Sağlığı konularında 56 proje yürütülmektedir. Şirket Ar-Ge çalışmlarının yanı sıra 2021 yılı içerisinde 64 milyon TL tutarında yatırım yapmıştır.

  Son olarak şirketin verimlik sayılarına baktığımızda Adana üretim tesisi dışında son 3 yıl içerisinde üretim tesislerine baktığımızda verimlilik eğrisi sürekli olarak yükselmiş ve 2021 yılında Gebze için %136, Niğde için %105 ve Adana için %78 oranına ulaşmıştır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *