Skip to content

Colony Nedir ? (CLY)

  Colony, Avalanche ekosistemi daha hızlı büyütmek ve daha kapsayıcı bir DAO haline getirmeyi amaçlayan bir projedir. Ortalama bir yatırımcı için, projelere henüz başlangıç ​​aşamasındayken yatırım yapmak neredeyse imkânsız bir durumdur. Bu tür yatırımlar genellikle VC’ler, melek yatırımcılar vb. ile sınırlıdır. Colony, bu boşluğun kapatılabileceği bir proje ile karşımıza çıkmaktadır. Bu projenin yönetim tokenı ise CLY’dır.

  Colony (CLY) Amacı Nedir?

  Kendilerini en genel tabir ile Avalanche ağı üzerinde erken aşamadaki projelere sermaye dağıtımı, Defi projelerine likidite sağlama, Avalanche üzerindeki projelerden endeks oluşturmak ve daha birçok alanda görev alıp ekosistemi daha da geliştirmeyi hedefliyor. En kısa tanımlama ile Colony, Avalanche ağı üzerinde geliştirilmiş ve geliştirilecek olan projeleri finanse etmeyi amaçlayan bir merkeziyetsiz girişim sermayesidir (VC DAO). Colony ayrıca ağları daha güvenli hale getirmek amacıyla düğümleri (node) çalıştırarak Avalanche ekosistemindeki protokollere katkıda bulunur. Özetle Colony Avalanche ekosisteminin kendi gelişimine ve büyümesini finanse etmesine yardımcı olmayı hedeflemektedir.

  Herkesin bildiği üzere DeFi uygulamalarında en çok kilitli değer bulunan Ethereum zinciri toplam DeFi sektörünün %80’nini oluşturur. Ethereum üzerinde çalışan birçok merkeziyetsiz finans protokollerini fonlamak için araçlar bulunurken, Avalanche üzerinde bu durum yeteri kadar gelişmemiştir. Avalanche EVM (Ethereum Virtual Machine) ile uyumlu çalıştığından Ethereum üzerindeki birçok proje sorunsuz bir şeklide Avalanche üzerine geçip faaliyet gösterebilirler. Ancak bu durumda karşı tarafta iyi derece finanse edilmiş bir yapı varken, Avalanche rakiplerine göre bu konuda daha zayıf kalmaktadır. Bu anlattığım durumu doldurmak amacıyla Colony Avalanche ekosisteminin diğer zincirler ile rekabet edebilmesi için sisteme fon sağlamayı amaçlamaktadır.

  Colony tamamıyla topluluk odaklı bir girişim sermayesidir. Bu sebepledir ki yönetim tokenı CLY’yi sistem üzerinden stake eden kullanıcılarına yatırım yaptığı projelerden elde ettiği tokenların %80’ini dağıtmayı hedeflemektedir. Ayrıca Colony topluluğunun aktif kullanıcıları, Colony tarafından sağlanan geri satın almalar ile CLY token kazanırlar. Colony protokollere sağladığı likidite ile elde ettiği kazancı CLY tokenına dönüştürür ve bunu aktif kullanıcılara dağıtır.

  Colony (CLY) Tokenomics 

  Colony Token Ekonomisine baktığımızda toplam 150 milyon arzı olacak ve bunların dağılımı ise şu şekilde;

  Colony tarafından paylaşılan yol haritasında 2022yılının ilk çeyreğinde yeni çıkacak olan projelerin tokenlarına yatırım ve en iyi 10 Avalanche projesi için bir indeks oluşturmayı hedeflemektedirler. 2022 yılının son çeyreğinde ise DAO modeline evirilerek Avalanche üzerinde kendi subnetini yaratmayı hedeflemektedir.

  Colony (CLY) Nasıl Satın Alınır?

  Colony projesine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için halihazırda bunun iki adet yolu vardır;

  Bunlardan ilki Avalaunch üzerinde gerçekleşecek olan IDO’dur. 1 – 5 Aralık tarihlerinde kayıt süresi olan tanıyan platformda toplam 6,67 milyon adet tokenı 0,3 USD fiyat ile satışa sunulacak. (Avalaunch sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz.) Bir diğeri ise MEXC borsası tarafından yapılan launchpad programıdır. 1 – 6 Aralık tarihleri arasında sistem tarafından alınacak olan hesap ekran görüntüleri ile ortalama MX token oranınıza ve talebinize göre size 0,4 USD sabit fiyattan CLY token alma imkânı sağlayacaktır. Launchpad’i bu link üzerinden inceleyebilirsiniz. (Launchpad’e kaydolmanız için öncelikle MEXC borsasında hesabınız olması gerekiyor. MEXC borsasına buradan kaydolarak ömür boyu tüm işlemlerinizde %10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz)

  Eğer bu iki seçenekten de almak istemiyorsanız 8 Aralık tarihinde MEXC üzerinden ve yine aynı tarihlerde işleme açılmasını açılmasını beklediğim Avalanche üzerindeki merkeziyetsiz borsalardan (Pangolin ve Trader Joe) satın alabilirsiniz.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *