Skip to content

Borsada oynamak vs Yatırım yapmak

  Son dönemlerde çevrenizde birçok kişinin borsayla ilgilenmeye başladığını görmüşsünüzdür. İrili ufaklı sermayeler ile borsada hacim rekorları tazelendi. Ancak bu süreç içerisinde akıllarda o klasik soru tekrardan yeşerdi; borsa oynamak mı yoksa borsada yatırım yapmak mı? Bu sorunun cevabı tamimiyle size kalmış ister oynarsınız ister yatırım yaparsınız. Ancak bunlardan hangisi daha fazla sürdürülebilir bir portföy büyümesi vaat ediyor? İşte bu yazıda bunun cevabını arayacağız.

  İnsanoğlu tarih boyunca kolay parayı sevmiş ve kolay yoldan zengin olmanın hayallerini kurmuştur. Bunun içindir ki insanlar şans oyunlarını icat etmiş insanlara kısa yoldan çokça para kazanmanın kapısını aralamışlardır. Peki şans oyunları ile borsanın ne alakası var demekte haklısınız. Şöyle ki her iki durumda da şans faktörü aktif rol oynamakta. Nasıl ki yazı tura oyunundaki gibi %50 şansınız varsa borsada da ilk etapta yeni bir pozisyon açtığınızda %50 ihtimal vardır ya düşer ya yükselir. Eğer borsaya oyun gözüyle bakıyorsanız durumunuz yazı turadan pek de farklı olmayacaktır. Şu hisseyi alsam şu kadar tavan yapsa ya da şuradan yakalasam şu kadar kazansam planları yapmak yerine daha sürdürebilir ayakları yere sağlam basan planlar uzun vadede ayakta kalmanızı sağlayacaktır. Yani borsa bir oyun yeri değil aksine, planlı ve stratejik hamleler ile uzun vadede elinizde bulunan değere değer katma aracıdır. Yani borsada bir hisse senedini alırken kısa vadeli düşünüp çok para kazanma hayali kurmak yerine sürdürülebilir kazanç sağlamaya çalışmak daha faydacı bir yaklaşım olacaktır. Kısaca borsa bir yatırım yeridir.

  Peki bu yatırım dünyasında nasıl olacakta sürdürebilir bir yatırım yapma kararı vereceğiz? Bunun için çözüm gayet basit; fazla okumak ve araştırmak. Yani bir şirkete yatırım yapmadan önce o şirket ne iş yapar, sektöründe hangi durumda, niçin fiyatı bu seviyelerde gibi bazı soruların cevaplarını aramalısınız. Daha sonradan uygun gördüğünüz şirketlere yatırım yapıp sonuçlarını beklemeye koyulabilirsiniz. Bu zaman alan bir süreç olduğu için sabırlı olmanız gerekmekte. Nasıl ki bir ağaç meyve vermesi için büyümesi gerekiyorsa, yatırımlarınız size güzel bir geri dönüt vermesi için zamana ve doğru stratejiye ihtiyacınız var. Hissenizi doğru bir şekilde araştırıp, ucuz olduğuna karar verdikten sonra alıma geçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Hisseye 10 kaplan gücünde saldırmaktansa cephanenizi doğru şekilde ve akılcı kullanırsanız zafere giden yolda sağlam adımlar ile ilerlemiş olursunuz.

  Peki ama şirket değerlemesi nasıl yapılır ya da o hissenin doğru hisse olduğunu nasıl anlayacağız? Bunun için birden fazla çözüm yolu mevcut, bunlardan bazıları o şirket ile ilgili olan aracı kurum raporlarını okuyabilirsiniz ya da direkt olarak çalıştığınız aracı kurumun araştırma bölümünden o şirket ile bilgi talep edebilirsiniz. Neticede aracı kurumların araştırma bölümleri bütün o bilanço incelemeleri, okumalarını, sektör takiplerini size daha doğru bilgi verebilmek için yapmakta.

                  Sonuç olarak borsa bir oyun yeri olmaktan çok elinizde bulunan değerin üzerine yeni bir değer ekleme yani yatırım yeridir. Eğer işlemlerinizi şans üzerine kurulu bir düzen yerine ayakları yere basan bir zemin üzerinde yaparsanız uzun vadede ayakta kalmanız daha kolay olacaktır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *