Press "Enter" to skip to content

Bitcoin Nedir Ve Nasıl Alınır?

Kripto para temelde sadece sanal ortamda var olan çoğunlukla fiziki bir karşılığı bulunmayan dijital varlıklardır. Arkalarında klasik finans dünyasındaki gibi kayıp ya da çalıntı durumlarında size güvence verecek kurumlar yoktur. Kripto paralar bu özelliği ile sorumluluğu kullanıcıyla özdeşleştirmiş merkeziyetsiz sistemlerdir.

İlk kripto para olan bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli bir kişi ya da kişiler tarafından ortaya çıkarılmış sanal bir para birimidir. Bitcoin blokzinciri üzerinde maximum 21 milyon adet bitcoin üretilebilir. Bitcoin uçtan uca şifreleme ile adresten adrese transfer imkanı sağlamaktadır, ayrıca blok üretim süresi yaklaşık 10 dakikadır.

Peki bu bitcoin nasıl çalışır ve merkeziyetsiz sistem nasıl işler?

Bu merkeziyetsiz sistem içerisinde bitcoin transferi yapabilmek için ilk önce bir tane bitcoin cüzdanınız olmalı ve içinde göndermek istediğiniz kadar bitcoin olmalıdır. Daha sonra bitcoinlerinizi göndermek istediğiniz cüzdanın adresini alıcı kısmına ekleyip bitcoin adetini girdikten sonra gönder tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Bitcoin ağında oluşturduğunuz bu işlem bitcoin bloklarına kaydedilmeye başlanır ve bitcoin madenciliği yapan insanlar tarafından her blokta onaylanır. Bitcoin ağı için en az 2 blok onayından sonra bitcoin transferiniz gerçekleşmiş olur. Bloklar en basit anlatım ile bitcoin ağını bir kitap gibi düşünürsek, bloklar transferlerin kaydının herkes tarafından tutulduğu merkeziyetsiz ağın kitap sayfaları gibi düşünebilirsiniz. Bu bloklar tamimiyle şeffaf olup herkes tarafından görülebilmektedir. Bütün transferleri Blockchain Explorer gibi siteler üzerinden takip edebilirsiniz.

Peki bitcoine nasıl yatırım yapabiliriz?

Bitcoin alış satışı için bir çok platform mevcuttur. Türkiye’de TL ile işlem yapılan en büyük kurumlara Btctürk ve Paribu örnek olarak verilebilir. Bu borsalara banklar üzerinden direkt olarak para yatırıp bitcoin ve diğer kripto paralara erişim sağlayabilirsiniz. İşlemlerinizi eğer global platformlar üzerinden yapmak isterseniz, bu alanda en çok işlem hacmine sahip borsalara Binance, Ftx ve Coinbase örnek olarak verilebilir. Binance’de işlem yapmak isterseniz ömür boyu yüzde 10 komisyon indirimine sahip olmak isterseniz bu linki kullanarak kayıt olabilirsiniz.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.