Skip to content

Binance Launchpool Nedir ve Launchpad’den Farkı

  Binance Launchpool, kullanıcıların BNB ve BUSD ve diğer desteklenen tokenların stake edilerek yeni çıkacak olan tokenları ödül olarak almaya hak kazandığı bir platformdur. Tokenlarını sistem üzerinde belirlenen havuzlara stake eden bir kullanıcının kazanacağı token miktarı, toplam stake edilen token miktarına ve havuzun ödül büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Havuza eklediğiniz bu tokenları istediğiniz zaman spot cüzdana çekebilirsiniz ancak ödül tokenı alabilmeniz için tokenlarınızın havuzda en az 1 gün boyunca beklemesi gerekmektedir. Binance genelde 2 farklı kategoride launchpool projesi, bunlardan ilki tokenın listelenmesinden önce ve diğeri ise token listelemeden hemen sonra olacak şekildedir.

  Binance Launchpool’a Katılım

  Binance Launchpool’u en genel tabir ile elinizde tuttuğunuz (genellikle BNB ve BUSD) tokenları Binance üzerinden havuzlara yatırarak pasif gelir elde edeceğiniz bir platformdur. DeFi’de kullandığımız tabir ile aslında bu yeni çıkan tokenları farm etmiş oluyoruz. Buna en benzer örnek ise bir lending protokolü verilebilir. Lending protokolünde bir kullanıcı elinde bulunan tokenı havuzlara yatırarak protokol tarafından belirlenen token ve coinleri kazanıyorsa Binance Launchpool’da da benzer bir işlem yaparak getiri elde edebilmektedir.

  Binance Launchpool ve Launchpad arasındaki en temel fark; Launchpool’da siz herhangi bir tutar ya da ücret ödemeden tokenlara sahip olurken, Launchpad ise size belirli bir fiyat üzerinden o tokenının satılmasıdır. Bir diğer önemli farklılık ise Launchpool’da herhangi bir üst katılım limiti yokken, Launchpad programlarında toplam yatırılan BNB oranına göre bir dağılım olacağından belirli bir noktadan sonra daha fazla BNB yatırmak payınıza düşen token miktarını arttırmyacaktır.(Launchpad programlarında genellikle hardcap per user vardır.)

  Binance Launchpool’larına katılmanız için öncelikle Binance borsasında hesabınız olması lazım ( Eğer hala Binance hesabınız yoksa buradan üye olup ömür boyu %10 komisyon indirimi kazabilirsiniz).

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *