Skip to content

Binance Launchpad Nedir? Satışlara nasıl katılabilirim?

  Binance Launchpad, Binance borsası tarafından özel olarak oluşturulmuş projelerin fon topladıkları platformudur. Projeler ilk etapta kendi tokenlarını çıkardıktan sonra fon toplamak amacıyla, Binance listelemesinden önce satışa çıkmasını sağlayan platformdur. İlk olarak 2019 yılında BTT ve FETCH ile başlayan launchpadler yıllar içersinde bir çok projeden haberdar olmamıza ve onlara yatırım yapmamıza olanak sağladı.

  Binance bu alana girmeden önce projeler kendi web sitesi üzerinden fon topluyorlardı ancak bu durumun 2 büyük dezavantajı vardı. Bunlardan ilki projeler büyük kitlelere ulaşamıyordu, ikincisi ise bazı projelerin kötü niyetli olmasından kaynaklı fonların toplanmasından sonra para alıp kaçması idi. Ancak Binance Launchpad projelerini kendisi belirleyip süreç yönetimini kendisini yapıyor. Bu da projeler açısından daha yönetiler bir hal olmuş oluyor. Ayrıca launchpadden sonra projeler kısa süre içerisinde Binance’de listeniyorlar.

  Binance Launchpad projelerini belirlerken kendi oluşturduğu sıkı ve kapsamlı bir değerlendirme sürecini uygulamaktadır. Projelerde aranan bazı özellikler şöyledir;

  • Projenin görece olarak ilerlemiş aşamada olması
  • Geniş kapsamlı kullanım için hazır olması
  • Güçlü ve kendini  adamış bir ekip
  • Daha geniş kripto ekosisteminin büyümes ve gelişmesini destekleme potansiyeli

  Binance Launchpad’lere katılmanız için öncelikle Binance borsasında hesabınız olması lazım ( Eğer hala hesabınız yoksa buradan üye olup ömür boyu %10 komisyon indirimi kazabilirsiniz).

  Üye olduktan sonra kimlik bilgelerinizi gönderip hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir. Bu adımıda yaptıktan sonra launchpadlere katılmak için hesabınızda BNB olması gerekiyor. Her çıkan yeni proje için kurallar bazen değişiklik gösterse de hesanınızda ne kadar çok BNB tutarsanız, satışlardan o kadar çok pay alabiliyorsunuz. Launchpad sürecinde ortlama BNB bakiyeniz üzerinden hesaplama yapılmakta ve en garanti olarak BNB’lerinizi spot cüzdanda tutmak sizin faydanıza olacaktır. Ayrıca launchpad süresince (genellikle 7 gün) hesabınızda bulunan BNB’lerin ortlaması alınacağından al-sat yapmak satışlardan daha düşük pay almanıza sebep olabilir.

  Launchpad süresince herkesin ortalama BNB bakiyesi hesaplandıktan sonra, katılım dönemi başlıyor. Bu dönem başladığında sayfaya girdiğinizde “Token Satın Alma Sözleşmesi” çıkıyor ve bunu onaylamanız gerekiyor. Daha sonra launchpade katılmak istediğiniz BNB bakiyesini kitlemeniz gerekmektedir. Tüm bu süreç 4 saat içersinde yapılacağından sıklıkla duyuruları takip etmeniz ya da hatırlatma kurmanız gerekmektedir.

  Bundan sonraki süreç ise herkesin talep ettiği token miktarına göre satın alacağı token miktarının hesaplanması ile başlıyor. Bu süreçte projeye olan talebe göre ve talep ettiğiniz tutar göz onunda bulundurularak alabileceğiniz token miktarı değişiklik gösterebiliyor. Bu aşama tamamlandıktan sonra token dağıtımı gerçekleşiyor ve sizin payınıza düşen token sizin cüzdanınıza gönderilirken o tutara karşılık gelen BNB tutarı talep ettiğiniz tutardan düşülüyor. Talep ettiğiniz BNB miktarından artan kısım ise hesaınıza iade ediliyor. Bu süreçten sonra Binance bu projeyi yakın zaman içerisinde listeliyor ve alım satım işlemi yapabiliyorsunuz. Listelemenin gerçekleştiği ilk dakikalar aşırı volatil olduğu alım satım yaparken dikkatli olmanızda fayda var.

  Bunlara ek olarak Binance Launchpad özelliklerini değiştirebilmektedir. Bazen yeni kurallar koyarken bazen eski kuralları kaldırmaktadır. Örneğin son yapılan launchpadlerde hesap başına düşebilecek maximum token tutarı farklık göstermekteydi. Bu sebeple açıklanan bir launchpada yatırım yapmadan önce şartları ve katılım koşullarını okumanız sizin yararınıza olacaktır. Binance Launchpad projelerini görebileceğiniz ve inceleyebileceğiniz launchpad sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *