Press "Enter" to skip to content

BIMAS VE MGROS Karşılaştırması

Perakende sektörünün iki büyük devi olan MGROS ve BIMAS karşılaştırması yapmaya çalıştım. İlk olarak çarpanları karşılaştıralım.

Brüt kar marjı olarak MGROS BIMAS a göre bir adım daha önde.

FAVÖK marjı olarak BIMAS bir adım önde gözüküyor.

Mağaza sayısı açısından inceleyecek olursak, BIMAS 2021 Ocak itibariyle 9365 mağazaya sahipken, MGROS 2021 Ocak itibariyle 2319 mağazaya sahip. Ancak bu noktada MGROS’un online alışveriş açısından çok daha önde olduğunu eklemekte fayda var. MGROS online mağaza sayısında 2020 yılında 2,7 kat, müşteri sayısında ise 2,6 kat büyüme gerçekleştirdi. 2020 yılında online hizmet veren mağaza sayısını 81 ilde 336 adet arttırarak 529’a çıkardı.

2021 yılı için ise BIMAS’ın satış büyümesi hedefi %20-25 aralığında iken MGROS tarafında bu rakam %15-18 aralığında yer almaktadır. Yine 2021 yılı için iki şirkette %8 civarı FAVÖK marjı hedeflemektedirler.

Genel olarak toparlayacak olursak, MGROS online satışlar tarafında hızla büyürken, BIMAS mağaza açılışları tarafında hızla büyümektedir. MGROS tarafında borçlardan kaynaklı açıklanan zararların planlamalara göre yıllar içerisinde azalarak şirketin kara geçmesi hedeflenmektedir. BIMAS tarafında ise halen sektördeki ağırlığını korumaya devam ederken yeni mağaza açılışları açısından rekorlar kırmaya devam ediyor.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.