Skip to content

BENQI Protokol (QI) Nedir?

  BENQI merkeziyetsiz finans (DeFi) konusunda uzmanlaşmış bir kuluçka merkezi ve yazılım geliştirme firması Rome Blockchain Labs Inc.tarafından 2021 yılında kurulmuştur. Avalanche üzerine kurulan QI saklama gerektirmeyen bir likidite piyasası protokolüdür. Protokol, kullanıcıların dijital varlıklarını zahmetsizce ödünç vermelerini, ödünç almalarını ve bu eylemlerinden faiz kazanmalarını sağlar. BENQI atıl duran varlıkların işleme koyulmasını sağlar, insanların işlerini büyütmek veya harcamaları ödemek için borç para almalarına ve ayrıca varlıklarını ödünç veren insanlar için faiz yaratmasına olanak tanır.

  Protokolün kurucu ekibi olan Rome Blockchain Labs tarafından yapılan açıklamalara göre yüksek ölçeklenebilirliği ve düşük transfer ücretleri için Avalanche (AVAX) ağını seçtiklerini belirttiler. BENQI’nin hedeflerinden biri, Polkadot, Ethereum ve Binance Smart Chain’i (BSC) Avalanche alt ağları aracılığıyla birbirine bağlayan bir çapraz zincir merkezi haline gelmektir.

  BENQI ayrıca Ethereum kullanıcılarına daha ucuz ve daha hızlı bir alternatif sunarak Ethereum ağının aşırı yüklenmesini kolaylaştırmayı hedefliyor. BENQI üyeleri, paylaşılan likidite piyasasından likidite çekebilir, likidite piyasasından borç alabilir ve faiz oranlarını net bir şekilde görebilir.

  Şu an BENQI protokol üzerinde USDT’ye yıllık yüzde 20 getiri imkânı mevcuttur. USDT’nin yanı sıra protokola AVAX, LINK, WBTC, WETH ve DAI yatırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  Avalanche üzerindeki projelerin popülerliği ve son zamanlardaki AVAX hareketi ve 180 milyon dolarlık teşvik programı düşünüldüğü zaman incelenmesi gereken bir proje olduğunu düşünüyorum.

  Coingecko verilerine göre, 0,14 birim değeri 325 milyon adet piyasada olan dolaşım miktarı ile 45,8 milyon dolar piyasa değerine sahiptir. Protokol üzerinde toplam 535 milyon dolar (TVL) değerinde kripto para kitlidir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *