Skip to content

Bedelli Sermaye Artırımı ve Rüçhan Kuponu Nedir?

  Bedelli sermaye artırımı, bir şirketin esas sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin arttırılmasıdır. Bu artırımında şirketin kasasına para girerken bedelsiz sermeye artırımında girmez.

  Bedelli sermaye artırımında yeni ihraç edilecek paylar için hissedarlara payları oranında rüçhan kuponu verilir. Bu kuponlar yatırımcıya yeni hisse senetleri alma önceliği hakkı sunmaktadır. Şirket ortakları bu kuponları kullanarak yeni paylarını satın alabilirler. Sermaye artırımına katılmak istemeyen yatırımcılar ise rüçhan haklarını borsada satabilirler.  Artırım sonucu şirketin ödenmiş sermayesi ve özsermayesi artarken şirketin hisse fiyatı ve toplam hisse adedi değişmektedir. Örnek ile açıklamak gerekirse;

  A şirketinin 20 milyon TL ödenmiş sermayesi  50 milyon TL özsermayesi  90 milyon TL de piyasa değeri olsun.  Yani hisse fiyatı 4,5 TL. Bu şirket  1 TL’den (Rüçhan kullanım bedeli) %150 oranında bedelli sermaye artırımı yapmaya karar verdiğini düşünelim.

  Bedelli sonrası hisse fiyatı = ( Hisse fiyatı + Ruçhan kullanım bedeli x Bedelli  artış oranı) / (1 + Bedelli artış oranı)

  Bedelli Sermaye Artımı Hesaplama

  Bedelli sonrası hisse senedi fiyatı = (4,5 + 1 x 1,5) / (1+1,5) = 2,4 TL olur.  Ödenmiş sermaye ise yüzde 150 artış ile 50 milyon TL olur. Rüçhan kuponlarının kullanım fiyatı ise 4,5 – 2,4 = 2,1 TL olarak bulunur. Elinde 100 adet A hissesi bulunan yatırımcı bedelli sermaye artırımına katılmak isterse 150 TL karşılığında 150 adet daha hisse alabilmektedir.  Yatırımcının elinde toplamda 250 adet A hissesi olmuş olur. Yatırımcının elindeki hisse değeri ilk zamanda  450 TL iken 150 TL nakdi artış ile 600 TL olmuş olur. Yatırımcı eğer katılmak istemez ise rüçhan haklarını Bist Rüçhan hakkı kupon pazarı aracılığı ile satabilir.

  Peki bir şirket niçin bedelli sermaye artışı yapar? Bunun birçok sebebi olabilir ama başlıca sebepleri şunlardır;

  • Şirket  iç kaynaklarını güçlendirmek isteyebilir.
  • Şirket yapacağı yeni yatırımlar için kaynak ihtiyacını dışarıdan karşılamak isteyebilir .
  • Şirket halihazırda olan borçlarını kapatmak için bedelli sermaye artırımına başvurabilir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *