Press "Enter" to skip to content

Ayı ve Boğa Piyasası nedir?

Finans piyasalarında sıklıkla karşılaşılan terimlerden olan ayı ve boğa piyasası kavramları piyasanın yönü (trendi) hakkında bilgi vermektedir. Bu kavramlar tanım olarak birbirine çok benzede sadece piayasa trendi açısından birbirinden ayrılmışlardır. Ayı ve Boğa piyasası genel olarak şöyle tanımlanabilir;

Ayı piyasası (Bearish Martket)

Ayı piyasası genellikle piyasaların karamsar olduğu ve düşüş eğiliminin olduğu zamanlarda piyasa trendini belirtmek için kullanılan bir finansal terimdir. Bir finansal ürünün ayı piyasasına girdiğinin söylemek için ilk önce ana trendin aşağı yönlü olması gerekmektedir. Ayı piyasasının başladığını söylemek için teknik olarak en tepe noktasından yüzde 20 düşüş göstermesi gerekmektedir.

Boğa Piyasası (Bullish Market)

Boğa piyasası piyasaların genellikle iyimser olduğu ve yükseliş eğiliminin olduğu zamanlarda piyasa trendini belirtmek için kullanılan bir finanasl terimdir.Bir finanasl ürünün boğa piyasasına girdiğinin söylemek için ilk önce ana trendin yükseliş yönlüolması gerekmektedir. Boğa piyasasının başladığını söylemek için teknik olarak en dip seviyeden yüzde 20 yükseliş göstermesi gerekmektedir.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.