Skip to content

Avalaunch Nedir?

  Avalaunch, Avalanche ağı üzerinde çalışan ve bu ağ üzerindeki projeler için fon toplamalarına olanak sağlayan merkezi olmayan bir platformdur. Avalanche ağı üzerinde yeni çıkan, gelecek vaad eden ve yenilikçi projelerin fon toplamasına yardım etmeyi amaçlayan Avalaunch bu ekosistem için için oluşturulmuş ilk protokoldür.

  Avalaunch Satışlarına Katılım

  Avalaunch üzerinden IDO’ya katılmak için ilk yapmanız gereken Avalanche C-Chain destekleyen bir cüzdanınız olması lazım. (Bunun için en çok tercih edilen cüzdan Metamask’ı buardan inceleyebilirsiniz) Daha sonradan Avalaunch launchpad sayfasına gidip cüzdanınızı bağlayıp kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Ardından cüzdanınızı onaylamanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmadan önce onaylayacağınız cüzdan adresi bu satışlara katılmanız için kullanabileceğiniz tek cüzdan adresi olacaktır. Yani satışlara aynı kimlik bilgileri üzerinden birden fazla cüzdan ile katılmak mümkün değildir. Bütün bu onaylama işlemlerini yaptıktan sonra site üzerinden platformun yerel tokenı olan XAVA kitleyerek satışlara katılabilme hakkı elde etmiş olursunuz. Kitlediğiniz XAVA tokenlar ile satışlara katılsanızda katılmasanızda yıllık bir oran üzerinden getiri elde edebilirsiniz.

  Avalaunch satışlarına katılmanızın bir başka yolu ise; eğer Avalanche ağı üzerinde validator iseniz platfrom üzerinden sizin için ayrılan zaman aralığı içerisinde XAVA kitlemeden validator olarak kayıt olabilirsiniz. Satışlarda toplam tutar içerisinde XAVA kitleyenlerin ve validatorların durumları ayrı olarak değerlendirilir. Toplam satış tutarından validatorlere genellikle yüzde 10 ile yüzde 5 arasında kısım ayrılır.

  Her iki durumda da Avalaunch üzerinden açıklanan her yeni proje için belirtilen tarih aralığında satışa kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt süresi genelde 4 gündür. Kayıt süresi bittikten sonra validator ve XAVA kitleyenlar için turlar başlar. Bu turlarda ön satışa onay verirsiniz ve total yapılan kayıt ve yatırılan XAVA üzerinden her kullanıcının payı hesaplanır. Avalaunch üzerinden katıldığınız satışlarda alacağınız pay elinizde tuttuğunuz XAVA miktarı ile dolaylı olarak hesaplanır. Avalaunch ekibi tarafından bu durumda küçük yatırımcıyı korumak adına adil bir dağıtım sistemi olduğunu söylemektedir. Örnek vermek gerekirse sisteme kitlediğiniz 100 XAVA için 100 USD’lik token veriliyorsa 200 XAVA için size 200 USD’den daha az miktarda token verilecek. Ayrıca satışlara kayıt olurken sizden 1 AVAX alınıyor ve ön satışa katıldıktan sonra size geri iade ediliyor. Eğer kayıt olduğunuz projenin ön satış turuna katılmazsanız 1 AVAX yakıma gönderilir.

  Avalaunch üzerinden XAVA token kitlerken yeni kullanıcılardan yüzde 2 oranında ücret alınır. Ayrıca platform XAVA üzerindeki olası sağlıksız fiyat hareketlerini önlemek adına satışların bitimi sonrası Avalaunch platfromuna kitlediğiniz XAVA tokenları çekerken bir bekleme (soğuma) süresi uygulamaktadır. Bu bekleme süresine göre satış bittikten sonra kitlediği fonları sistemden anında çekmek isteyen kullanıcılar yüzde 10 oranında ekstra bir ücret kesintisi yaşarlar. Bu süreç satışın bitmesi ile başlar ve 5 gün boyunca her saniye bu oran azalarak yüzde 0 olur. Avalaunch bu yöntemler ile kullanıcılarda topladığı ücretleri platform üzerinde XAVA kitleyen kullanıcılara yeniden dağıtır.

  Avalaunch platformu ayrıca Pangolin üzerinde hali hazırda XAVA-AVAX işlem çiftine likidite sağlıyorsanız size bu likiditeyi platform üzerinden kitleyerek ekstra gelir elde edebileceğiniz farming çözümleride sunmaktadır.

  Avalaunch üzerinden sağlanan verilere göre şuana kadar toplam 8 adet satış yapıldı ve 5,5 milyon USD’ye yakın tutar toplandı. Platform üzerinde anlık olarak 95901 kayıtlı kullanıcı ve bunların 68305’i kimlik doğrulama yapmış durumda. Yine platform üzerinde kayıtlı 483 adet Avalanche validator bulunmaktadır.

  XAVA Token

  Avalaunch token (XAVA) dağılımına baktığımızda; Toplam arz 100 milyon adettir. Token satışları için 33 milyon adet, ekosistem için 32 milyon, kurum için 21 milyon, danışman ve ortaklar için 9 milyon ve likidite için 5 milyon adet token ayrılmıştır. XAVA token, Avalaunch platformunda hizmet tokenı olarak kullanılmaktadır. Avalaunch üzerindeki ilk satışlara katılım için kullanıcılar XAVA token stake etmek zorundadırlar.

  1 thought on “Avalaunch Nedir?”

  1. Pingback: Kripto Para & Blockchain Gazetesi 5 – FİNANS & KRİPTO ATLASI

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *