Skip to content

Avalanche (AVAX) Nedir? Nasıl Çalışır?

  Avalanche (Avax), Ava Labs (Projesinin geliştiricileri arasında yer alan ve Ava Labs’in CEO’su Cornell Üniversitesi Profesörü Emin Gün Sirer, blokzinciri ve kriptopara ekosisteminin etkili isimlerinden biridir) tarafından geliştirilen ve merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları, dijital varlıklar, alım satım platformları ve benzeri servisler için altyapı sağlayan blok zinciri projesidir.

  Avax 3 farklı zincir yapısına sahip olıp bunlar sırasıyla ana zincir olan X-Chain (Exchange Chain – Değişim Zinciri), P-Chain (Platform Chain – Platform Zinciri) ve C-Chain (Contract Chain – Kontrat Zinciri). Ağdaki ana zincir Proof of Stake temellidir.

  Platform ve Kontrat zincirleri Snowman mutabakat mekanizması ile güvence altına alınır. Snowman mutabakat protokolü, Avalanche mutabakat protokolü esas alınarak geliştirilmiştir. Snowman protokolü Platform ve Kontrat zincirlerine hız, ölçeklenebilirlik, güvenlik, esneklik ve verimlilik sağlar. Bu protokol sayesinde, zincirlerde akıllı kontratlar çalıştırılabilir. Platform zincirinde özel veya açık blok zinciri oluşturmak mümkündür.

  Transfer işlemleri 1 saniyenin altında onaylanmakta olup, kullanıcılar son derece düşük işlem ücretleri ile transfer yapabilir, akıllı kontratlar ve NFT benzeri dijital varlıkları oluşturabilir ve satabilirler. Bitcoin saniyede 7 işlem, Etherum saniyede 14 işlem yapabilirken Ava Labs’ın yaptığı çalışmaya göre Avalanche saniyede 4.500 işlem yapabilmektedir.

  Avax üzerinde madencilik yapılmaz ancak isteyen kullanıcılar 2000 adet AVAX’ı 15 gün ile 1 yıl arasında kilitleyerek node kurup doğrulayıcı (Validator) olabilirler. Herhangi bir kullanıcı en az 25 AVAX bakiyelerini 15 gün süre ile doğrulayıcılara delege ederek Doğrulayıcıların gelirinden pay alabilirler.

  Avalanche Coinmarketcap verilerine göre 41. Sırada bulunmaktadır. Toplam 173,5 milyon coin piyasada olup şu an 16,40$’dan ve 2,845 milyon dolar piyasa büyüklüğünden işlem görmektedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *