Press "Enter" to skip to content

Arçelik 2020 Finansalları

Arçelik 2020 yılında 2,8 milyar TL net kar açıkladı. Net kar yıllık olarak %208 artış gösterdi. Geçen yıl şirket 924 milyon TL net kar açıklamıştı. FAVÖK geçen seneye göre yüzde 51 artış ile 5,06 milyar olarak gerçekleşti. Satışlar 2020 yılı içerinde bir önceki seneye göre yüzde 28 artış ile 40,8 milyar TL olarak gerçekleşti.

Arçelik bu finansallar ile birlikte oluşan finansal oranları ise şu şekilde;

Arçelik’te marjlardaki iyileşme son çeyrekte biraz hız kesmesine rağmen devam etti. Sadece FAVÖK marjında küçük bir geri çekilme söz konusu ancak marjlarda 2020 yılı içerinde ciddi bir toparlanma havası hakimdi.

2020 yılının ilk 3 çeyreğinde yükselen öz sermaye karlılığı son çeyrekte de yükselerek yüzde 24 seviyesine geldi. Genel olarak bu verileri yorumlayacak olursak, satışlar kısmı geçen yıla göre ciddi anlamda artış sağlarken bunun karlılık üzerine etkisi olumlu olarak yansıdı ve şirket karı bir önceki yıla göre %208 artış gösterdi. Bu veriler son derece güçlü kar büyümesine işaret etmektedir. Bunlara ek olarak şirketin esas faaliyet geliri cirodaki yüzde 28lik artışa ve brüt kardaki yüzde 35’lik artıştan çok daha fazla yüzde 82 oranında artış göstererek 4,8 Milyar TL olarak gerçekleşti. Buradaki en önemli sebebi faaliyet giderlerindeki ve brüt kar marjındaki iyileşme olduğunu söyleyebiliriz. Şirketin 2020 gelir tablosu ise şu şekilde;

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.