Haftalık Piyasa Takvimi 11/07/2021

Geçen hafta borsa İstanbul endeksi yüzde 0,12 puan yukarıda 1378 seviyesinden kapatırken Dolar/TL yüzde 0,32 aşağıda 8,645 seviyesinden kapattı. Hafta geneline baktığımızda TL varlıkları için sakin bir hafta oldu.

Globalde ise hisse rallisi devam ederken perşembe günü yaşanan küçük tökezlemeyle endeksler yoluna devam etmekte. Geçen haftanın en dikkat çeken hareketi ise ABD 10 yıllıklarında yaşandı. Haftayı yüzde 7,59 aşağıda 1,36 seviyesinden kapatırken hafta içinde 1,25 seviyesine kadar geri çekilmeler gördük. Bana göre bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi FED’in olası bir tapering olayına karşı güvenli liman olarak atfedilen ABD 10 yıllıklarına olan talepti. Bunun bir yansımasını da ons altın tarafında gördük. Ons altın haftaya 1767 seviyesinden başlayıp hafta içerisinde 1818’e kadar yükseldikten sonra gelen kar satışlarının etkisi ile haftayı yüzde 1,15 yükseliş ile 1808 seviyesinden kapattı.

Bu hafta ise veri takvimine baktığımızda Euro bölgesi ekonomilerinden ve ABD’den enflasyon verileri gelecek. Çekirdek yıllık bazda yüzde 4 ve aylık bazda yüzde 0,4 beklenen ABD TÜFE endeksi haftanın en önemli verileri arasında yer alıyor. Yurt içinde ise salı günü açıklanacak olan perakende satışlar ve sanayi üretimini takip edeceğiz ve çarşamba günü saat 14:00’da TCMB’den faiz kararını karşılamış olacağız. Merkez’den faiz değişikliği beklenmezken piyasa üzerinde olası büyük bir etki yaratması beklenmemektedir.

Kripto para tarafında ise bitcoin haftalık bazda yüzde 4,21 düşüş ile 33800 seviyelerinden işlem görmekte. Bu haftanın en önemli haberlerinden bir tanesi Capital International, yaklaşık 600 milyon dolar değerinde MicroStrategy hissesi satın aldığını açıklaması oldu. Ayrıca Paraguay meclisindeki millet vekili Carlitos Rejala’nın Bitcoinin ülkede yasal para kabul edilmesi hakkındaki yasa tasarısını 14 Temmuz’da meclise sunacaklarını söyledi. Bu haftanın önemli gündem maddelerinden bir diğeri ise Barclays, Binance’e kredi ve banka kartı ile ödeme yapmayı durdurduğunu açıklaması oldu.