KASIM 2020 Portföy Durumu

Herkese merhaba, uzun süredir böyle bir yazıyı yazıp yazmama konusunda kararsızdım. Uzun zamandır yatırım yapmaya çalışıyor ve sürdürebilir bir büyüme yakalama isteğim var. Bu serüveni ise bu blogta ara ara yazmaya karar verdim.

                İlk yatırım serüvenim bir FX hesabı ile 6 gün sürdü. Açtığım işlemlerin kısa süre içinde ana paramı nasıl erittiğini izledim. Daha sonradan yapacağım yatırımların daha uzun vadeli ve sürdürebilir olması için bolca araştırma yaptım. Bir süre sonra yatırımlarımı sadece borsada değil, lise yıllarımda tanıştığım kriptoparalar ile genişlettim. Borsada daha çok uzun vadeli olarak işlem yaparken, kriptoparalarda fiyat farklarından dolayı arbitraj yapıyordum. Bu durum uzun süre böyle devam etti ve hala devam etmekte. Ara ara portföy dağılımı dengem kriptoda ağır gelirken bazen de borsada daha fazla ağırlık veriyordum. Şu sıralarda ise porföy dağılımım şu şekilde;

Kriptopara tarafında şuan elimde tether yani dijital dolar, STX ve CRO kriptoparaları var. Tether ile arbitraj fırsatlarını kovalarken, diğer paraları proje bazlı küçük yatırım olarak elimde tutuyorum.

Hisse senedi tarafında ise işler biraz daha detaylı, dağılımı ise aşağıdaki gibi;

Yatırımlarım daha çok değer yatırımı olup, hisse senedi hedeflediğim değerlere ulaşınca parçalı olarak satış yapıyorum. Birçok kişi sormadan ben ilk olarak neden yüzde 51 bir kısım nakitte buna bir açıklık getireyim, bu borsa rallisinde nakitte kalmak belki mantıklı olmayabilir ancak aktif olaraktan kripto paralarda arbitraj yaptığım için acil durumlarda kullanılmak üzere kenara ayırdığım fonda buna dahil. Ayrıca son zamanlarda ederine ulaşmış bazı hisselerin satışından da gelen TL ile nakit kısmı biraz şişkin durmakta ancak gelecek ay yeni hisse alımlarına devam edeceğim için bir miktarda olsa azalacağını ön görmekteyim.